Kekemeliği olan çocukların kekemelik anı beklentileri ile üstbilişsel farkındalıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between premonitory awareness of stuttering and metacognitive awareness in children with stuttering
  1. Tez No: 696933
  2. Yazar: EDA DENKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM GERÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Psikoloji, Linguistics, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Kekemeliği olan çocukların bilişsel süreçlerine dair yapılan çalışmalar olsa da, kekemeliği olan çocukların üstbilişsel farkındalıkları ve ileriye dönük düşünme becerisi gerektiren kekemelik anı beklentileri ilgili herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Bu araştırma kapsamında okul çağındaki kekemeliği olan çocukların kekemelik anı farkındalıkları ve üstbilişsel farkındalıkları arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmaya 3., 4. ve 5. sınıflarda öğrenim gören 26 çocuk dahil edilmiştir. Çalışmada dışlama kriteri olarak Raven Standart Progresif Matrisler Testi (RSPMT) kullanılmıştır ve norm değeri altında puan alanlar araştırmaya dahil edilmemiştir. Katılımcılara Çocuklar İçin Üstbilişsel Farkındalık Ölçeği A Formu (ÜBFÖ-ÇA) ve Kekemelik Anı Farkındalık Ölçeği (PAIS-TR) uygulanarak bu ölçekler arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although there are studies on the cognitive processes of children with stuttering, no studies have been conducted either on the metacognitive awareness of children with stuttering or the premonitory awareness in stuttering. Within the scope of present research, the relationship between premonitory awareness in stuttering and metacognitive awareness of school-aged children with stuttering was examined. 26 children currently studying in 3rd, 4th and 5th grades were included in this study. Raven Standard Progressive Matrices Test (RSPMT) was used as the exclusion criteria and those who scored below the norm value were not included in the study. Turkish version of Metacognitive Awareness Inventory for Children. A Form (ÜBFÖ-ÇA) and Turkish version of Premonitory Awareness Scale in Stuttering (PAIS-TR) were administered to the participants to investigate whether there was a significant difference between these two scales.