Kekemeliği olan okul çağı çocuklarının kekemelik anıfarkındalıkları ile ikincil davranışları arasındaki ilişkininincelenmesi
Examination of the relationship between premonitory awareness ofstuttering and secondary behaviors in school-aged children with stuttering
  1. Tez No: 945560
  2. Yazar: İREM EZGİ AKSU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AŞENA KARAMETE GÜDÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Aksu, İ. E. (2025). Kekemeliği Olan Okul Çağı Çocuklarının Kekemelik Anı Farkındalıkları ile İkincil Davranışları arasındaki İlişkinin İncelenmesi. Yüksek Lisans, İstanbul Atlas Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Anabilim Dalı, İstanbul. Amaç: Bu araştırmanın temel amacı; kekemeliği olan çocukların kekemelik anı farkındalıklarının ikincil davranışları ile nasıl bir ilişkisi olduğunu ortaya koymaktır. Bu temel amaçla birlikte kekemelik şiddeti ile ikincil davranışlar arasındaki ilişkiyi, kekemelik şiddetleri ile kekemelik anı farkındalıkları arasındaki ilişkiyi, yapılan değerlendirmelerde cinsiyetler arası farklılığın olup olmadığı incelenmiştir. Yöntem: Araştırmada nicel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Model olarak ilişkisel tarama modeli ile çalışılmıştır. Araştırmanın örneklemi okul çağı kekemeliği olan 40 çocuktan oluşmaktadır. Cinsiyet dağılımı kekemeliğin toplumda görülme dağılımına uygun şekilde belirlenmiştir. Veriler; Kekemelik Şiddeti Değerlendirme Aracı-4 (KEŞİDA), Kekemeliği Olan Çocuklar için Bilişsel, Afektif, Linguistik, Motor ve Sosyal Değerlendirme (CALMS-TR) ve Kekemelik Anı Farkındalık Ölçeği (PAIS-TR) ve İkincil Davranış Değerlendirme Aracı ile toplanmıştır. Bulgular: Çalışma kapsamında kekemelik anı farkındalığı ile ikincil davranışlar arasındaki ilişkinin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı (r= -,299; p>.05) belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aksu, İ. E. (2025). Examination of the Relationship Between Premonitory Awareness of Stuttering and Secondary Behaviors in School-Aged Children with Stuttering. Master's Degree, Istanbul Atlas University Institute of Postgraduate Education, Department, Istanbul. Aim : The main aim of this study is to reveal how premonitory awareness of stuttering in children with stuttering is related to their secondary behaviors. Along with this main aim, the study also seeks to examine the relationship between the severity of stuttering and secondary behaviors, as well as the relationship between the severity of stuttering and premonitory awareness of stuttering, and whether there is a difference between genders in the evaluations conducted. Method: In this study, quantitative research methods were used. As the model of the research, correlational survey model was used. The sample of the study consisted of 40 school-aged children with stuttering. Gender distribution was determined by the distribution of stuttering in the society. Data were collected using the Stuttering Severity Assessment Tool-4 (STAT-4), the Cognitive, Affective, Linguistic, Motor and Social Assessment for Children with Stuttering (CALMS-TR), the Premonitory Awareness of Stuttering Scale (PAIS-TR) and the Secondary Behavior Assessment Tool. Findings: Within the scope of the study, it is indicated that (r= -,299; p>.05) the relationship between premonitory awareness of stuttering and secondary behaviors is not statistically significant.