Kekemeliği olan çocukların akran zorbalığı ve ebeveyn tutumlarının kekemelik şiddetiyle ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between peer bullying and parental attitudes and stuttering severity of children with stuttering
- Tez No: 885337
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM OĞUZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Dilbilim, Language and Speech Therapy, Linguistics
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 57
Özet
Araştırma, kekemeliği olan çocukların akran zorbalığı ve ebeveyn tutumlarının kekemelik şiddeti ile arasındaki ilişkisini ortaya koymayı amaçlamıştır. Kekemeliği olan 10-16 yaş aralığındaki 47 çocuk ve çocukların 47 ebeveyni araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırma verilerini toplamak amacıyla çocuklara“Akran Zorbalığı Ölçeği”, ebeveynlerine“Kekemelik için Anne-Baba Tanısal Ölçeği (KA-BTÖ)”uygulanmıştır. Katılımcı çocukların kekemelik şiddeti, Kekemelik Şiddeti Değerlendirme Aracı (KEŞİDA-4) ile belirlenmiştir. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi IBM SPSS 22.0 paket programıyla yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre kekemeliği olan çocukların akran zorbalığı alt boyutu olan kurban olma durumunun kekemelik terapisi alma süresiyle negatif yönlü ve zayıf dereceli (p=0.040, r=-0.281) ilişkisi; ebeveynlerin sahip olduğu çocuk sayısı ile pozitif yönlü ve orta dereceli (p=0.003, r=0.430) ilişkisi olduğu bulunmuştur. Kekemeliğe yönelik ebeveyn tutumlarının, ebeveyn yaşı ile negatif yönlü ve orta dereceli ilişkisi (p=0.003, r=-0.404); çocukların kekemelik terapisi alma süresiyle (p=0,032 r=-0.313) orta dereceli ve negatif yönlü ilişkisi olduğu bulunmuştur. Kekemeliği olan çocukların“Zorba puanları”ile kekemeliği olan“çocukların yaşı”arasında pozitif yönlü ve orta dereceli ilişkili (p=0.002, r=0.470) olduğu görülmüştür. Bu sonuçlara göre kekemeliği olan çocuklara uygulanan müdahalelerde akran zorbalığı ve ebeveyn tutumları gibi faktörlerin dikkate alınarak terapi planlamalarında yer verilmesi gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The research aimed to reveal the relationship between peer bullying and parental attitudes toward children who stutter and the severity of their stuttering. The study included 47 children aged 10-16 who stutter, along with their 47 parents. To collect data, the“Peer Bullying Scale”was administered to the children, and the“Parental Diagnostic Scale for Stuttering (KA-BTÖ)”was applied to the parents. The severity of the children's stuttering was assessed using the Stuttering Severity Instrument (KEŞİDA-4). Statistical analysis of the collected data was performed using the IBM SPSS 22.0 software package. According to the findings, there was a negative and weak correlation between the children's experience of victimization, a subdimension of peer bullying, and the duration of receiving stuttering therapy (p=0.040, r=-0.281), as well as a positive and moderate correlation with the number of siblings (p=0.003, r=0.430). Parental attitudes towards stuttering showed a negative and moderate correlation with the parents' age (p=0.003, r=-0.404), as well as a negative and moderate correlation with the child's duration of therapy (p=0.032, r=-0.313). A positive and moderate correlation was found between the“Bully scores”of children who stutter and the age of the stuttering children (p=0.002, r=0.470). Based on these results, it is recommended that factors such as peer bullying and parental attitudes should be considered when planning interventions for children who stutter.