Çocuğa yönelik şiddete duyarlılık ile ebeveyn ilgi düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between sensitivity to violence against children and parental interest level
- Tez No: 696958
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÇELEBİ ÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada, çocuğa yönelik şiddete duyarlılık ile ebeveyn ilgi düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, Mersin ili, Yenişehir ilçesinde bulunan devlete bağlı okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 60-72 aylık 357 çocuğun ebeveynleri oluşturmaktadır. Araştırmada kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada, ebeveynlere ilişkin bilgilerin elde edilmesi için“Ebeveyn Bilgi Formu”, ebeveynlerin çocuğa yönelik şiddete duyarlılıklarını ölçmek için“Çocuğa Yönelik Şiddete Duyarlılık Ölçeği”, ebeveynlerin çocuklarına ilgilerini ölçmek için“Anne İlgi Ölçeği”ve“Baba İlgi Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde SPSS programı kullanılmıştır. Araştırmanın analizinde; betimsel istatistikler hesaplanmış, ebeveynlerin şiddete duyarlılıkları ve anne-baba ilgi düzeylerine bakılmış, normal dağılım gösteren verilerin demografik değişkenlere göre farklılaşma durumu t-testi ve tek yönlü Anova analizi ile test edilmiştir. Ebeveynin çocuğa yönelik şiddete duyarlılığı ile ebeveyn ilgisi arasındaki ilişkiye Pearson Korelasyon analizi ile bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between sensitivity to violence against children and parental interest level. The sample of the study consists of the parents of 357 children aged 60-72 months, who attend state-owned pre-school education institutions in Yenişehir district of Mersin province. The convenience sampling method was used in the study. In the study,“Parent Information Form”was used to obtain information about parents,“Sensitivity to Violence against Child Scale”to measure parents 'sensitivity to violence against children,“Mother Interest Scale”and“Father Interest Scale”to measure parents' interest in their children. SPSS program was used to analyze the data obtained from the research. In the analysis of the research; Descriptive statistics were calculated, parents' sensitivity to violence and parental interest levels were examined, and the differentiation status of normally distributed data according to demographic variables was tested with t-test and one-way Anova analysis. The relationship between parental sensitivity to violence against children and parental interest was analyzed using Pearson Correlation analysis.