Hacker'ların fidye zararlı yazılımları kullanarak işleyebileceği suçlar
Crimes that hacker's can commit using ransomware
  1. Tez No: 728034
  2. Yazar: CANSU ADAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SAVAŞ ÖZDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Son yıllarda internet ve teknolojide yaşanılan gelişmeler hayatımızda büyük bir yer edinmeye başlamış ve bu durum birçok sorunu da beraberinde getirmiştir. Bu gelişmeler neticesinde“hacker'lar”sanal dünyanın tehditleri olarak hayatımıza girmiş ve 2017 yılında hacker'lar bütün dünyayı sarsan fidye yazılımı saldırısıyla Siber Dünya'da yerini almaya başlamıştır. Fidye zararlı yazılımı, başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere birçok devlet, banka ve hastaneleri etkileyerek büyük bir kaosa neden olmuş, 2021 yılı itibariyle fidye yazılımları geleceğin en büyük siber tehdidi olarak görülmeye başlanmıştır. Fidye yazılımları niteliği itibariyle bir zararlı yazılım türü olup etki ve kapsamı Türk Ceza Hukuku'nda birçok suçun işlenmesine olanak sağlamaktadır. Çalışma üç bölümden oluşmakta olup birinci bölümde hacker'lığın tanımı, çeşitleri tarihçesi ile fidye yazılımı kavramı ve gelişimi incelenmiş; ikinci bölümde, Türk Ceza Kanun'unda düzenlenen“Şantaj”,“Kişisel Verilerin Kaydedilmesi”,“Kişisel Verilerin Hukuka Aykırı Olarak Verilmesi Veya Ele Geçirilmesi”,“Bilişim Sistemine Girme”,“Sistemi Engelleme, Bozma, Verileri Yok Etme Veya Değiştirme”ve“Yasak Cihaz Ve Program”,“Yağma”suçları fidye zararlı yazılımı kullanılarak gerçekleştirilen saldırılara konu olabilecek suçlar açısından incelenmiş; üçüncü bölümde ise Dünya'da gerçekleştirilen fidye yazılımı saldırılarına yer verilerek Amerika Birleşik Devletlerinde fidye yazılımı saldırısına karşı alınan önlemler ve bu kapsamda Türk Ceza Hukukunda yapılması öngörülen değişiklikler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Inrecerts years, the developments in the Internet and technology have started to take abig place in our live sand this has brought many problems with this situation. As a result of these developments“hacking”has entered our lives as threats to the virtual world, and in 2017, hackers began to take their place in the Cyber World with a ransomware has caused a great deal of chaos by affecting many states, banks and hospitals, especially in the United States, and as of 2021, ransomware has come to be seen as the biggest cyber threat of the future. Ransomware is a type of malware by its nature, and its impact and scope allow many crimes to be committed in Turkısh Criminal Law. The study is divited in three parts and the first part offt he hacker definition, types, history development of the conceptand discusses the ransomware; in these condsection, in the Turkısh Penal Codefor“Blackmail”,“Personal Data Recording”, Hacking İnto The Computer System, System Blocking, Destruction, Or Modify Data“ and ”The Forbidden And The Program Device“, ”Plunder"crime sexamined by including the ransomware attacaks; in the third section, the precautions taken aganist ransomware attacaks in the United States and thea mendments envisaged to be made in the Turkısh Crimınal Law in this context are examined by including the ransomware attacaks carried out in the world.