Acil servise nöbet geçirerek başvuran epilepsi tanılı hastaların yönetimi ve takip kriterlerinin belirlenmesi
Management and determination of follow-up criteria for epilepsy patients presenting to the emergency department with seizure
  1. Tez No: 696963
  2. Yazar: YASEMİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. HÜSEYİN CAHİT HALHALLI, ÖĞR. GÖR. ASIM ENES ÖZBEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Epilepsisi olan çoğu hastanın, acil servis (AS) aracılığıyla tekrar tekrar hospitalizasyonları gerçekleşir. Bu hasta popülasyonu ile ilgili yetersiz bilgi, hastaların ihtiyaçları ile sağlık hizmeti sunumu arasında bir uyumsuzluğa neden olmaktadır. Bu nedenle nöbet hastalarının AS'lerde takibi ve yatış gerekliliğinin belirlenmesinde kullanılabilecek objektif yöntemlere ihtiyaç vardır. Çalışmamızın amacı AS'ye nöbet geçirme ile kabul edilen epilepsi tanılı hastalar için yönetim önerileri geliştirmek ve bu hastaların AS takip süresi kriterlerinin belirlenmesine katkıda bulunmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız tek merkezli, prospektif ve gözlemsel olarak tasarlanarak, AS'ye nöbet geçirme sebepli ayaktan başvuran veya 112 ile geti-rilen, 18 yaş üzeri, epilepsi tanısı olan hastaları kapsamıştır. Epilepsi tanısı hastanemiz elektronik kayıtlarından, e-Nabız sisteminden veya hastaya ait yazılı raporlardan teyit edildikten sonra hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Hasta AS'den ayrıldıktan 30 gün sonra telefonla aranmış, hayatta olup olmadığı, tekrar nöbet geçirip geçirmediği sorgulanmıştır. Hastanenin dijital veri sistemi üzerinden hastaların laboratuvar parametrelerine ulaşılmıştır. BULGULAR: Çalışmamıza 71 hasta dahil edilmiştir. Hastaların yaş ortala-ması 42,66 idi. Hastaların %47,14'ünün AS'ye başvurudan önceki nöbet geçirme zamanı 10-30 dakika aralığındaydı. 10 (%14,08) hastada kafa travması öyküsü mev-cuttu. En sık belirlenen nöbet geçirme sebebi ilaç uyumsuzluğu (%15,49) ve hastanın enfeksiyon geçirmesi (%9,86) idi. En sık gözlenen ek hastalıklar Hipertansiyon (HT) (%16,90), Diabetes Mellitus (DM) (%12,68) ve Serebrovasküler Hastalık (SVH) (%9,86) olarak belirlendi. Hastaların AS'de takip süresi ortalaması 367,77 dakika idi. AS'de tekrar nöbet geçiren, nöbete yönelik ilaç uygulaması yapılan, diğer branşlara konsülte edilen, kafa travması öyküsü bulunan, hastaneye yatırılan hastaların AS'de daha uzun takip edildiği belirlendi. Konsülte edilen, hastaneye yatırılan, aktif enfek-siyon geçiren ve CRP değeri yüksek bulunan hastalarda ölüm oranı daha yüksek sap-tandı. SONUÇ: AS'ye epileptik nöbetle başvuran hastalarda, ileri yaş grubunda olan, nöbet sebebi olarak aktif enfeksiyon düşünülen, laboratuvar parametrelerinde C-reaktif Protein (CRP) yüksekliği bulunan hastalarda 30 günlük mortalitenin yüksek olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Hospitalization associated with seizures may be required for most of the patients with epilepsy. Insufficient data on management of the patients with epilepsy causes a mismatch between patients needs and health care delivery. Therefore, it is important to identify clinical decision rules in emergency departments for optimal timing of follow-up and hospitalization of the patients with epilepsy. The aim of the study is to identify clinical decision rules for management and optimal timing of follow-up of the patients with epilepsy. Methods: This was a single-centre, prospective, observational study. The study was conducted with the adult patients with epilepsy who presented consecuti-vely to the emergency department with seizure. After the diagnosis of epilepsy was confirmed from the electronic medical records of our hospital, the patients were inc-luded in the study.One month after their first visit, patients were contacted by phone and asked whether they were alive or not and whether they had seizure again. Labo-ratory findings have been collected from hospital record system. Results: Seventy-one patients participated to the study. The mean age of the patients was 42.66. The rate of the patients who have a seizure ten to thirty minutes before the admission to the emergency department was 47.14%. Ten (14.08%) pati-ents had head injury. Drug incompatibilities (15.49%) and infections (9.86%) were among the most common causes of seizures. The most prevalent comorbidities were hypertension (16.9%), diabetes mellitus (12.68%) and stroke (9.86%). The mean follow-up time of the patients in the emergency department was 367.77 minutes. The patients who had recurrent seizures, who were treated for seizure with IV drugs in the emergency department, who were consulted, who had head injury, who were admitted to the hospital had longer follow-up periodsin the emergency department. The patients who were consulted, who were admitted to the hospital, who had an infection, who had an elevated level of C-reactive protein (CRP) had higher mortality rates. Conclusion: In conclusion, older age, infection as a cause of the seizu-re, elevated level of CRP might be associated with higher 30-day mortality rates in patients who presented to the emergency department with seizure.