Sağlık çalışanlarının COVID-19 pandemisi sürecinde çalışma hayatından kaynaklanan sorunlarının incelenmesi: Sakarya örneği
Examination of the problems of healthcare professionals resulting from the working life during the COVID-19 pandemic: Sakarya province case
  1. Tez No: 696979
  2. Yazar: BAHAR YOLVERMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇAĞLAR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Sosyal Siyaset Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Aralık 2019'da Çin'in Wuhan kentinde başlayıp ilerleyen zamanlarda küresel bir boyuta ulaşan COVID-19 hastalığı Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilmiştir. Pandemi dünya çapında milyonlarca insanın ölümüne neden olmuş, toplumlarda ciddi ekonomik ve sosyal aksamalara yol açmıştır. Süreçten her meslek grubu çeşitli şekillerde etkilemiştir. Pandemiden en çok etkilenenlerin başında sağlık çalışanları gelmektedir. Pandeminin sağlık çalışanlarına hem fiziksel hem psikolojik olumsuz etkileri olmuştur. Sağlık çalışanlarının pandemi sürecinde yaşadığı fiziksel veya psikolojik sıkıntılar çalışma hayatıyla doğrudan ilişkilidir. Çalışmamız pandemi sürecinin sağlık çalışanlarının çalışma hayatından kaynaklanan sorunlarını araştırmayı amaçlamıştır. Pratisyen hekim/aile hekimi(12), asistan dr.(4), uzman dr.(3), hemşire(113), ebe(24), fizyoterapi teknikeri(2), sağlık teknisyeni(28), tıbbi sekreter(33), tıbbı görüntüleme teknisyeni(18), tıbbi laboratuvar ve patoloji teknikeri(7), tıbbi protez ve ortez teknikeri/ teknisyeni(3) ve diş hekimi(3) olmak üzere toplam 250 sağlık çalışanına yüz yüze anket uygulanmıştır. Anket“demografik/açıklayıcı”ve“çalışma hayatına yönelik sorular”şeklinde iki bölümden oluşmaktadır. Çalışma hayatına yönelik sorular çalışma süresi, ücret, iş sağlığı ve güvenliği, çalışma koşulları, motivasyon ve çalışan psikolojisi, iş-aile dengesi ve toplumsal ilişkiler şeklinde altı ana başlıkta toplam 38 sorudan oluşmaktadır. Bulgular SPSS V24 programında frekans analizine tabi tutulmuştur. Parametrik olmayan sınama kapsamında çoklu kategorik veri değerlendirmelerinde ki-kare testinden yararlanılmıştır. COVID-19 Pandemisinin çalışma hayatı kapsamında sağlık çalışanlarının üzerinde sekiz(8) önemli etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Bunlar; haftalık ortalama çalışma süreleri, koruyucu ekipmanların oluşturduğu tahribatlar, artan psikolojik rahatsızlıklar, artan iş yükü, çok hızlı çalışmak zorunda kalma, çalışma koşullarının iş/aile ve yaşamları üzerinde oluşturduğu olumsuz etkiler, artan kaygı ve endişe düzeyi ile kurumların tutumlarıdır.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 disease was declared as pandemic by the World Health Organization and caused the death of millions of people worldwide, causing severe economic and social disruptions in social life. Amongst the occupational groups, health workers are the most affected ones. The physical or psychological problems experienced by health workers during this process arise from working life. Therefore, this study consists of an interview with general practitioners/family physicians(12), assistant dr.'s(4), specialist dr.'s.(3), nurses(113), midwives(24), physiotherapy technicians(2), health technicians(28), medical secretaries(33), medical imaging technicians(18), medical laboratory and pathology technicians(7), medical prosthesis and orthotics technicians(3) and dentists(3) aimed to investigate the effects on the working life of health professionals. The questionnaire consisting of two parts applied to 250 health workers. Questions about working life consist of 38 questions under six main headings: working time, wage, occupational health and safety, working conditions, motivation and employee psychology, work-family balance and social relations. The findings were subjected to frequency analysis in SPSS V24 program. Within the scope of non-parametric testing, chi-square test was used in multiple categorical data evaluations. As a result, the COVID-19 Pandemic has eight(8) essential effects on health workers within the scope of working life. These; average weekly working hours, the damages caused by protective equipment, increasing psychological disorders, increased workload, working very fast, adverse effects of working conditions on work/family and life, increasing anxiety and anxiety level and attitudes of institutions.