İstanbul ve çevresinden toplanan çeşitli su örneklerinde aeromonas cinsi bakterilerin varlığı, sıklığı ve biyotip özellikleri
The Occurence, frequency and biotyping of aeromonas in diverse water samples collected in Istanbul
- Tez No: 69700
 - Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN YÜCEL
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET 1993 yılı Temmuz - Eylül ayları arasında İstanbul ve çevresinden toplanan 125 değişik su örneğinde Aeromonas cinsi bakterilerin varlığı, sıklığı ve biyotip özellikleri araştırıldı. 43'ü çevre, 32'si arıtılmadan içme ya da kullanma suyu olarak kullanılan su örneği ve 50'si de şehir şebeke suyu olan örneklerin incelenmesi için m- inositol-ksiloz-agar ve nişastalı ampisilinli agar besiyerleri kullanıldı. 42 adet çevre suyu örneğinin 36'sından (%83.72) 71 adet faklı fenotürlerde Aeromonas cinsi bakteriler ayrılmıştır. Bu kökenlerin 8'i (%11.67) A.hydrophila, 22'si (%30.98) Asobria, 14*ü (%19.71) Acaviae, 18'i (%25.35) A.media, 9'u (%12.67) tiplendirilemeyen kökenlerdi. Bu örneklerde üreme yoğunlukları mililitrede 10 ila 100000 arasında değişmekte idi. 32 adet kullanma ya da içme suyu olarak tüketilen arıtılmamış su örneğinin 13'ünde ( %40.62) 25 adet değişik fenotürlere ait Aeromonas cinsi bakteriler ayrıldı. Bu kökenlerden 11'i (%44.9) A. hydrophila, 3'ü (%12.0) A. sobria, 6'sı(%24.0) A. caviae, 4'ü (%16.0) A. media, 1'i (%4) tiplendirilemeyen kökenlerdi. Bu örneklerdeki üreme yoğunlukları mililitrede 2 ila 100000 arasında değişmekte idi. 50 adet musluk suyu örneğinin ise sadece 4 tanesinde (%8) Aeromonas cinsi bakteriler saptandı. Üreme yoğunlukları mililitrede
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE OCCURENCE, FREQUENCY AND BIOTYPING OF AEROMONADS IN DIVERSE WATER SAMPLES COLLECTED IN ISTANBUL Between June-September 1993, the occurrence, frequency and biotypic characteristics of Aeromonas spp. were investigated in 125 diverse water samples collected in İstanbul. M-inositol-xylose- and ampicillin-starch agars were used for screening of water samples consisting of 43 environmental surface water, 32 raw water and 50 tap water samples. 71 strains were isolated from 36 (83.72%) of environmental samples. Eight of these strains were A. hydrophila (11.67%), 22 A. sobria (30.98), 14 A. caviae (19.71%), 18 A. media (25.35%) and 9 nontypable strains (12.67%). The densities of bacterial growth varied between 10 and 1 000000 colony forming unit (CFU) per ml. 25 strains were isolated from 13 (40.62%) of 32 raw water samples consumed without any treatment. Eleven of these strains belonged to the A. hydrophila (44.9), 3 to A. sobria (12.0%), 6 to A. caviae (24.0%), 4 to A. media (16.0%) and 1 strain was nontypable. The bacteria were isolated from these samples in densities varying between 2 CFU and 100 000 CFU per ml. Aeromonas strains grew only in four of 50 tap water samples (8%). The bacterial densities varied between