Akut miyokard infarktüsünde serum HDL alt grupları ile APO A1, APO B ve Lp (a) düzeylerinin incelenmesi
Survey on serum levels of HDL subgroups and APO A1, APO B, Lp (a) in myocardial infarction
- Tez No: 69699
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ KUŞÇU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Kardiyoloji, Biochemistry, Cardiology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Ateroskleroza bağlı kalp damar hastalığı ile kandaki lipit fraksiyonları ve metabolizması arasındaki ilişkileri inceleyen çalışmaların çok sayıda olmasına karşın HDL alt grupları olan HDL2 ve HDL3 düzeylerindeki değişikliklerle ilgili araştırmaların daha az sayıda olduğu görülmektedir. Bu çalışmada AMI tanısı konan toplam 80 hasta ile kontrol grubu olarak 24 sağlıklı kişinin serumlarında trigliserit, kolesterol, HDL, HDL2 ve HDL3, Apo proteinler olan ApoAl, ApoB ve Lp (a) düzeyleri incelendi, bu parametrelerin koroner kalp hastalığı için bir risk faktörü olup olmadığı araştırıldı. Ayrıca ateroskleroz riskini belirlemek için bu değerlerin oranlarının da (HDL2 / HDL3, ApoAl / ApoB) önemi araştırıldı. Sonuç olarak trigliserit, ApoAl, ApoB ve Lp (a) düzeylerinde kontrol grubuna göre anlamlı bir fark bulunmadığı saptanmıştır. Kolesterol düzeylerinde ise farkın anlamlı olduğu ve LDL, HDL, HDL2 ve HDL3 düzeylerindeki farkın ileri derecede anlamlı olduğu görüldü. HDL2 / HDL3 oranında farkın anlamsız olduğu, ApoAl / ApoB oranında ise her iki grup arasındaki farkın istatistiksel olarak ileri derecede anlamlı olduğu belirlendi. Bu çalışmada elde edilen sonuçlara dayanılarak ateroskleroza bağlı kalp damar hastalıklarının erken tanısına, ApoAl / ApoB oram ve serum kolesterol, LDL, HDL, HDL2 ve HDL3 düzeylerinin biokimyasal parametreler olarak yardımcı olabileceği ileri sürülebilir. Bunun sonucunda adı geçen parametrelerdeki olumsuz değişiklerin zamanında düzeltilmesiyle AMI olasılığı azaltılabilir. 37
Özet (Çeviri)
SUMMARY Studies regarding the variations of the plasma concentrations of HDL2 and HDL3 are rather limited although the association between atherosclerosis, concerning cardiovascular diseases and the concentration of the plasma lipid fractions and their metabolism are widely investigated. In this study serum triglyceride, cholesterol, HDL, HDL2 and HDL3 levels besides the apoproteins apoAI, apoB and Lp (a) levels of 80 patients with AMI are investigated as well as of 24 healthy people as a control group in order to determine whether these parameters are the risk factors for cardiovascular diseases or not. Besides, the importance of the ratio of the values apoAI, apoB and HDL2 / HDL3 for ascertaining the possibility of atherosclerosis are also investigated. Elevation of serum triglyceride, apoB Lp (a) and LDL levels of the patients with AMI, compared to the control group, wherease decrease of serum apoAI, HDL, HDL2, HDL3 levels as well as of HDL2/HDL3 AND apoAI /apoB ratios were determined. Statistical evalution of the results indicated that the difference between the serum triglyceride, apoAI, apoB and Lp (a) levels of the patients and of the healthy people is significant whereas the difference is highly significant concerning the serum cholesterol levels. The difference of the ratio of HDL2 / HDL3 between the two groups is insignificant although the difference between apoAI / apoB ratio of the patient and of the control group is highly significant. According to the results of the present study it could be proposed that the determination of apoAI / apoB ratio, serum cholesterol, LDL, HDL, HDL2 and HDL3 levels would be of importance for early diagnosis of cardiovascular diseases associated with atheroslerosis. Thereupon AMI incidence could be decreased by improving the variations of the aforesaid parameters. 38