Obruk baraj gölü'nde (Çorum) kışlayan su kuşları
- Tez No: 697002
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Kuşların mevsim şartlarının değişmesi, besin miktarının azalması ve uygun koşullarda üreyebilmek gibi nedenlerden dolayı üreme ve kışlama alanları arasında her yıl düzenli olarak yaptıkları uzun yolculuklar şeklinde göç etmektedirler. Bu çalışmada Çorum İli sınırlarında bulunan Obruk Barajı'nda kışlayan su kuşları türleri ve populasyon büyüklüklerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda 2018, 2019 ve 2021 yıllarında kış ortası su kuşu sayımları yapılmış, 2020 yılında ise olumsuz koşullar nedeniyle kısa gözlemler gerçekleştirilmiştir. Kış ortası su kuşu sayımları önceden belirlenmiş 8 farklı gözlem noktasından nokta sayım metodu ile gerçekleştirilmiştir. 2018 yılında 7 aileden 14 tür, 2019 yılında 8 aileden 18 tür ve 2021 yılında 8 aileden 16 tür sayılmıştır. 2020 yılında yapılan kısa gözlemlerde ise 7 aileden 7 tür su kuşu tespit edilmiştir. 2018 yılında 26 975, 2019 yılında 13 158, 2021 yılında 20 138 su kuşu bireyi sayılmış olup, 2020 yılında ise 11 597 su kuşu gözlemlenmiştir. Elde edilen sayım sonuçları neticesinde Obruk Barajı'nın su kuşları için yeni bir kışlama alanı meydana getirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Birds migrate between the breeding and wintering areas on a regular basis every year in the form of long journeys due to the changes in seasonal conditions, the decrease in the amount of food and the ability to breed in suitable conditions. In this study, it is aimed to reveal the waterbird species and population sizes wintering in the Obruk Dam located in Çorum Province. In this context, mid-winter water bird censuses were made in 2018, 2019 and 2021, and short observations were made in 2020 due to adverse conditions. Midwinter waterfowl censuses were carried out using the point transect method from 8 different predetermined vantage points. In 2018 14 species from 7 families, 18 species from 8 families in 2019 and 16 species from 8 families in 2021 were counted. In the short observations made in 2020, 7 species of water birds from 7 families were identified. In 2018 26 975, in 2019 13 158 and in 2021 20 138 waterfowl individuals were counted, and in 2020 11 597 waterfowl were observed. As a result of the census results obtained, it was seen that the Obruk Dam created a new wintering area for water birds.