Termik santralde çalışan personellerin travmatik stres belirtileri, sıkıntıya dayanma gücü ve psikolojik sağlamlık düzeylerinin incelenmesi
Examination of traumatic stress symptoms, strength to withstand distress and psychological robustness levels of personnel working in thermal power plant
- Tez No: 697008
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Araştırmanın amacı, Termik santralde çalışan personellerin travmatik stres belirtileri; demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı ve travmatik stres düzeyleri ile sıkıntıya dayanma ve psikolojik sağlamlık düzeyleri ile anlamlı bir ilişki olup olmadığının belirlenmesi olup ve literatüre katkı sağlamasıdır. Araştırmanın çalışma grubunu Afşin-Elbistan Termik Santralinde çalışan 292 personel oluşturmaktadır. Bu araştırmada basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile örneklem belirlenmiştir. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu, Travma Sonrası Stres Bozukluğu Belirtileri Ölçeği-Kendini Değerlendirme Formu (TSSBBÖ-KD), Sıkıntıya Dayanma Ölçeği, Yetişkin Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği veri toplama aracı kullanılmıştır. SPSS 24 yazılımı kullanılarak istatistiksel analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine the traumatic stress of the personnel working in the thermal power plant; whether it differs according to demographic forms and traumatic stress and resilience and resilience and a spherical shaped model will be your style. Working groups of the research consist of 292 personnel working in Afşin-Elbistan Thermal Power Plant. This simple method is sampling by sampling method. Personal Information Form, Post Traumatic Stress Disorder Stroller Scale-Self-Assessment Form (PTSBBÖ-KD), Distress Endurance Scale, Adult Psychological Resilience Scale and Childhood Mental Trauma Scale data collection tool were used in the study. Preparations have been made for SPSS 24.