Nahiv yöntemleri açısından İrabu'l-Kur'ân'lar: Hicri III. ve IV.yüzyıllar
The features of teaching tendecy in grammar lesson, the Third and Fourth hijri centuries as a model
- Tez No: 697009
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMED ALDYAB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma ilk dönemlerdeki nahiv bilginlerinin Kuran-ı Kerim'in metni ile nasıl bir ilişki kurduklarını, ona nasıl yaklaşıp onun cümlelerinin gramer yapısını nasıl çözümlemeye çalıştırklarını ele alıyor. Bu çalışmamızda büyük oranda hicrî üçüncü ve dördüncü yüzyıllara yoğunlaştık. Bunun nedeni, Arap nahiv biliminin tam bir bilimsel disiplin olarak olgunlaşmasında büyük pay sahibi olan çok değerli bir bilginler topluluğunun o iki yüzyılda yaşamış olmalarıdır. Tezimiz şu başlığı taşımaktadır: Tezimiz bir giriş, dört bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Birinci bölümde irap konusunda anlamın önemini ele aldık. Ardından sözlük anlamı, semantik anlam ve işlevsel anlamdan bahsettik. İkinci bölümde merfû, mansup ve mecrûr ögelerde kolay ve yakın irap seçeneğini inceledik. bundan sonra irap seçeneklerinin çoğalması ve farklı irapların ortaya çıkmasına neden olan etkenleri araştırdık. Bu bağlamda cümlenin farklı anlamlara açık olması etkeninden, içtihat etkeninden, bir irap meselesi ile ilgili olarak bir nahiv bilgininin birden fazla çözüm ortaya koyması etkeninden söz ettik. Üçüncü bölüme gelince burada dikkat ve araştırmamızı nahiv biliminin kendisine, ilke ve kuralları ile bunların nahiv bilginlerinin görüşlerini nasıl etkilediğine yönelttik. Nahiv biliminin kendi yapısından kaynaklanan engeller, bu bilimin âmil teorisinden nasıl etkilendiği konularına değindik. Aynı şekilde, nahiv açısından ayrılmaz biçimde birbirine bağlı dilsel unsurların arasına giren ve onları ayıran yabancı (ecnebi) unsuru ele alıp inceledik. Tezimizin son bölümünde nahivciler arasında görüş ayrılıklarına ve sorunlara yol açan diğer konularla ilgili birkaç problemi daha ele alarak inceledik. Ardından sonuç bölümünde bu çalışmamızda ulaşmış olduğumuz çıkarım ve sonuçları kaydettik.
Özet (Çeviri)
This study deals with how grammarians in the first centuries dealt with the Quranic text, and the parsing guidance of those texts. The study focuses on the third and fourth Hijri centuries; since these two centuries, included a group of senior scholars, who played a significant role in stabilizing and enriching this honorable science. The study came under the title: The study consists of an introduction, four chapters, and conclusion. The first chapter explains the importance of meaning in parsing, and then the lexical meaning, the semantic meaning, and the functional meaning. The second chapter deals with close and easy parsing aspects in verbs, nouns and pronouns. The third chapter deals with factors affecting the multiplicity of parsing aspects and the factor of multiplicity of meanings in the sentence as well as the factor of diligence, and the factor of the multiplicity of the opinions of the same grammarian on one issue. The last chapter deals with the grammatical concepts and their impact on the opinions of grammarians. This chapter also discusses the conceptual impediments and their impact on conceptual theory and the issue of separation between grammatical collocations. The study is concluded with a unique chapter called: Other issues in multiple sections, which deals with a number of problematic issues between grammarians and then the study presents the most important findings.