N-nitrozo-n-etilüre'nin zebra balığı (danio rerio) testis histolojisi üzerindeki etkisi
Investigation of the effect of n-nitrozo-n-ethylurea on zebra fish (danio rerio) testicular histology
  1. Tez No: 697023
  2. Yazar: MELTEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN DENİZ YÖN ERTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
N-Nitrozo bileşikleri, 20. yüzyılın başından itibaren bilinen, ancak 1950'lerden sonra canlı sağlığı üzerine etkileri daha çok dikkat çeken bileşiklerdir. N-Nitrozo-N-Etilüre (ENU) günümüzde gıda ürünlerini koruyucu olarak kullanılan önemli bir maddedir. Deney hayvanları üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda toksik, teratojenik, mutajenik ve kanserojenik etkilerinin olduğu belirtilmiştir. Bu çalışmada N-Nitrozo-N-Etilüre'nin zebra balığı testis dokusundaki histopatolojik etkilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu çalışma kontrol ve deney grupları olmak üzere toplam 5 gruba ayrılmış, deney grupları 0,25 mM, 0,50 mM dozlarda ENU'ya maruz bırakılmıştır. Alınan doku örnekleri Hemotoksilen&Eozin ile boyanarak ışık mikroskobunda incelenmiştir. Doz ve maruziyet süresinin artışına bağlı olarak deney gruplarının testis dokusunda, seminifer tübüllerde dejenerasyon, seminifer tübüllerde vakuolizasyon, seminifer tübüllerde açılma, seminifer tübül bütünlüğünün bozulması, spermatogenetik seride yer alan hücre kümelerinde sınırlarının ve dağılımlarının bozulması, seminifer tübüller alanda kanlanma, spermatogenetik hücre sayılarında azalmalar, spermatogenik hücre gruplarında vakuolizasyon, bazı hücrelerde hipertrofi ve bazı spermatogonyum hücrelerinde apoptoz görülmüştür. Ayrıca seminifer tübül çevresindeki bağ dokuda kalınlaşma, doz grubuna bağlı olarak sperm sayısında artış ve yer yer piknotik hücrelerde tespit edilmiştir. Bulgular ENU'ya maruz kalan erkek zebra balıklarının testis dokularında olumsuz değişimler meydana getirdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
N-Nitrozo compounds have been known since the beginning of the 20th century, but are more remarkable since the 1950s. N-Nitrozo-N-Ethylurea (ENU) is an important substance used today as a preservative in food products. As a result of research on experimental animals, toxic, teratogenic, mutagenic and carcinogenic effects have been reported. The aim of this study was to investigate the histopathological effects of N-Nitrozo-N-Ethylurea on the testicular tissue of zebrafish. This study was divided into 5 groups as control and experimental groups and the experimental groups were exposed to ENU doses of 0.25 mM, 0.50mM Tissue samples were stained with Hemotoxylin&Eosin and examined under light microscope. Depending on the increase in dose and exposure time, degeneration in testicular tissue of the experimental groups, seminiferous tubules, vacuolization in seminiferous tubules, opening in seminiferous tubules, deterioration of seminiferous tubule integrity, bleeding in the cell clusters in the spermatogenetic series, disruption in the number of cells and distribution in the seminiferous tubules area, decreases in the number of spermatogenetic cells. vacuolization in spermatogenic cell groups, hypertrophy in some cells and apoptosis in some spermatogonium cells. In addition, thickening of the connective tissue around the seminiferous tubule, an increase in the number of sperms depending on the dose group, and in some places, were detected in piconotic cells. The findings revealed that male zebra fish exposed to ENU caused negative changes in the testicular tissues.