Ambroksol hidroklorürden N-Nitrozo türevi oluşumunun in vitro incelenmesi
- Tez No: 48547
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BUKET ALPERTUNGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada ambroksol hidroklorür-nitrit etkileşmesi sonucu N-nitrozo tü revi oluşumu kolorimetrik bir yöntem ile in-vitro incelenmiştir. N-nitrozo türevi ince tabaka kromato grafik olarak teşhis edilmiştir. Mide şartlarında ambroksol hidroklorür-nitrit etkileşimi sonucu inkübasyon ortamındaki nitrit konsantras yonu %50.3 oranında azalmıştır. Ambroksol hidroklorür-nitrit etkileşiminde en yüksek N-nitrozo türevi veri mi pH 3'te saptanmıştır. Ambroksol hidroklorürün bir defalık maksima kullanım dozu midede bulu nabilecek konsantrasyonda nitrit varlığında 37°C'de 1 saat süre ile pH 3'de inkü- be edildiğinde N-nitrozo türevi verimi %0.61 olarak bulunmuştur. Artan nitrit konsantrasyonlarına bağlı olarak N-nitrozo türevi oluşumu artmaktadır. Askorbik asit, ambroksol-nitrit etkileşimini mide koşullarında %74.4 oranın da inhibe etmektedir. Aynı koşullarda tiyosiyanat iyonu N-nitrozo türevi oluşumunu %85.7 oranında arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the formation of N-nitroso derivative by a reaction between ambroxol hydrochloride and nitrite was investigated using a colorimetric measuring method. N-nitroso derivative was identified in Thin Layer Chromatography. The reaction between ambroxol hydrochloride and nitrite under simulated human gastric conditions, decreased the level of nitrite concentration to 50.3%. It was established that the optimum pH for nitrosation of ambroxol hydrochloride was 3.00. It was examined that under simulated human gastric concentration, a single maximal dose of ambroxol hydrochloride with concentration of nitrite in stomach at 37°C, period of reaction 60 min and pH 3, the yield of nitroso derivative was measured as 0.61%. The formation of N-nitroso derivative was closed to increasing nitrite concentrations. Ascorbic acid inhibited the nitrosation of ambroxol hydrochloride to 74.34% under simulated gastric conditions. In the same conditions tiocyanate increased the formation of N-nitroso derivative to 85.7%.