N–nitrozo n-etilüre uygulanan zebra balığı ovaryumuna histolojik etkileri
Histological effects of n - nitroso n-etiyure in zebra fish ovarium
  1. Tez No: 593603
  2. Yazar: SUNA ÖZAKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN DENİZ YÖN ERTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
N-nitrozo N-Etilüre (ENU) DNA alkilleyici olarak bilinen güçlü bir mutajendir. DNA' da bulunan baz çiftlerinin eşleşmesi sırasında bazların eşleşme dizisini bozarak DNA yapısına zarar verir. Ayrıca ENU belirli tümörleri indükleyen bir maddedir. Bu çalışmada ENU maddesinin zebra balıklarına uygulanarak, dişi zebra balıklarının ovaryumunda meydana gelen değişimler histolojik olarak araştırıldı. Çalışma kapmasımda 1 kontrol 4 deney grubu olmaz üzere toplam 5 grup oluşturuldu. Her grupta 4 adet dişi zebra balığı kullanıldı. Deney gruplarına 0.25 ve 0.50 mM'lık ENU uygulaması yapıldı. 1. ve 2. Deney grubu sadece 1 saat bu dozlara maruz bırakılırken, 3. Ve 4. deney grubu, 3 gün arayla 1+1 saat şeklinde 0,25 ve 0,50 mM'lık ENU'ya maruz bırakıldı. Beşinci günün sonunda tüm balıklar disekte edildi. Alınan zebra balığı ovaryum dokusuna rutin histolojik işlemler uygulandı. Histolojik incelemeler neticesinde ENU'ya maruz kalan dişi zebra balıkların ovaryumlarında değişimler görüldü. 0.5 mM ENU muamelesi sonucunda zebra balığı ovaryumunda, kontrol ve 0.25 mM lık gruba kıyasla oositlerde dejenerasyon, zona radiata da kalınlaşma, bağ doku artışı, gözlendi. N-nitrozo N-Etilüe (ENU) uygulamasının zebra balığı ovaryum dokusunda yapısında histopatolojik değişikliklere sebep olduğu tespit edildi. Bu değişimlere bağlı olarak dişi zebra balığının üreme kapasitesinde bozulma meydana geldiği görüldü.
Özet (Çeviri)
N-nitroso N-ethyl (ENU) is a strong mutagen known as DNA alkylating. It interrupts the pairing sequence of bases during the pairing of base pairs in DNA and damages the DNA structure. In addition, ENU is a substance that induces certain tumors. In this study, the changes in ovarian Zebra fish ovary were applied to the Zebra fish of ENU and histologically investigated. A total of 5 groups were formed, not one control and four experimental groups. Four female zebrafish were used in each group. 0.25 and 0.50 mM ENU was applied to the experimental groups. Experimental groups 1 and 2 were exposed to these doses for only 1 hour, while experimental groups 3 and 4 were exposed to 0.25 and 0.50 mM ENU in the form of 1 + 1 hour at 3-day intervals. At the end of the fifth day, all the fish were dissected. Routine histological procedures were applied to the zebrafish ovarian tissue. Histological examinations revealed changes in the ovaries of female zebra fish exposed to ENU. As a result of 0.5 mM ENU treatment, degeneration of oocytes, thickening of zona radiata, increased connective tissue were observed in zebrafish ovarium compared to control and 0.25 mM group. N-nitroso N-ethyl (ENU) was found to cause histopathological changes in the zebrafish ovarian structure. Due to these changes, it was observed that malnutrition capacity of female zebrafish decreased.