Hepatosellüler karsinom tanılı hastalarda demografik veriler ve klinik özelliklerin retrospektif değerlendirilmesi
Demographic data and retrospective evaluation of clinical features in patients with hepatocellular carcinoma
- Tez No: 697022
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN TAMER ELKIRAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Hepatosellüler Karsinom Tanılı Hastalarda Demografik Veriler ve Klinik Özelliklerin Retrospektif Değerlendirilmesi Giriş: Hepatosellüler karsinom tanılı hastalarda demografik veriler ve klinik özelliklerin retrospektif değerlendirilmesi yapılmıştır. Gereç ve yöntem: İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi Tıbbi Onkoloji polikliniğine 01.01.2009-31.12.2019 tarihleri arasında başvuran hepatosellüler karsinom tanısı olan 202 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların yaşı, cinsiyeti, tanı tarihi, başvuru anındaki şikayeti, mevcut şikayetin süresi, kronik karaciğer hastalığı olup olmadığı, alkol ve sigara öyküsünün olup olmadığı, ECOG, asit varlığı, ensefalopati varlığı, tanı metodu, histolojik tipi, kaç tane tümör odağı olduğu, tümörün boyutu, portal ven invazyonu yapıp yapmadığı, metastaz yapıp yapmadığı, TNM evresi, hepatik virus ELİSA paneli, AFP, AST, ALT, trombosit, nötrofil, lenfosit, bilirubin, albumin, INR, LDH değerleri, Child Pugh skoru, etiyolojik nedeni ve hastanın aldığı tedavi yöntemleri değerlendirildi. Bu parametreler ile hastaların genel sağkalımı arasındaki ilişki araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Demographic Data and Retrospective Evaluation of Clinical Features in Patients with Hepatocellular Carcinoma Introduction: A retrospective evaluation of the clinical features and demographic data of patients with hepatocellular carcinoma was performed. Materials and methods: We retrospectively evaluated 202 patients with hepatocellular carcinoma who applied to the Inonu University Medical Faculty Turgut Ozal Medical Center Medical Oncology Department outpatient clinic between 01.01.2009-31.12.2019. Patients' age, gender, date of diagnosis, complaint at the time of admission, duration of current complaint, presence of chronic liver disease, history of alcohol and cigarette consumption, ECOG, presence of ascites, presence of encephalopathy, method of diagnosis, histological subtype, number of tumor foci/focuses, size of tumor, presence of portal vein invasion, metastasis, TNM stage, hepatic virus ELISA panel, AFP, AST, ALT, platelet, neutrophil, lymphocyte, bilirubin, albumin, INR, LDH values, Child Pugh score, etiological cause and treatment methods received by the patient were evaluated. The effects of these parameters on the overall survival of patients were investigated.