Blok tabanlı programlama etkinlikleri ile zenginleştirilmiş öğrenme süreçlerinin öğrencilerin bilgi-işlemsel düşünme becerilerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the learning process enhanced by blockbased programming activities in students' computational thinking skills
- Tez No: 697030
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERRİN DOĞUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Son yıllarda toplumların bireylerden beklediği beceriler 21. Yüzyıl gereklilikleri doğrultusunda değişmiştir. Bilgi-işlemsel düşünme becerisi bireylerin sahip olması beklenen becerilere eklenmiştir. Ülkemizde bu bağlamda öğretim programlarında değişiklikler yapılarak ortaokul öğretim programları yeniden düzenlenmiştir. Bu çalışma kapsamında, Adana ilinde bir özel okuldaki 5. ve 6. Sınıfta öğrenim görmekte olan öğrencilerin bilgi-işlemsel düşünme becerilerinin geliştirilmesi amacıyla görsel programlama etkinlikleri ile desteklenen bir ders tasarımı yapılmıştır. Araştırma nite araştırma yöntemlerinden biri olan eylem araştırması olarak tasarlanmıştır. Zenginleştirilmiş blok tabanlı programlama etkinlikleri 14 haftalık süre içinde öğrencilere uygulanmıştır. Çalışma süresince nicel veriler tek gruplu ön-test son–test deseni ile elde edilirken, nitel verileriler öğretmen gözlemi ve öğrenci gözlem formu ile elde edilmiştir. Veri toplama sürecinde Bilgi-İşlemsel Düşünme Beceri Testi ve Öğrenci Gözlem Formu kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları zenginleştirilmiş blok tabanlı programlama etkinliklerinin öğrencilerin bilgi-işlemsel düşünme puanları üzerinde anlamlı bir etkisi olduğunu göstermektedir. Ancak araştırmanın alt problemleri kapsamında, öğrencilerin öntest puanları kontrol altına alınarak yapılan ANCOVA analizine göre bilgi-işlemsel düşünme sontest puanlarının cinsiyet ve sınıf açısından farklılaşmadığı belirlenmiştir. Nitel bulgular öğrencilerin yapılan etkinlikler ile ilgili motivasyonlarının yüksek olduğunu, derste aktif katılımın sağlandığını göstermektedir. Öğrencilerin süreçte zorlandıkları etkinliklerde programlama dışında becerilere (Matematik ile ilgili beceriler) ihtiyaç duyulmasından kaynaklandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the skills that societies expect from individuals have changed in line with the requirements of the 21st century. One of the skills in these 21st-century requirements is the computational thinking skill that students are expected to have. In this context, the secondary school curriculum has been restructured. Within the scope of this study, in order to improve the computational thinking skills of the 5th and 6th-grade students, the course was redesigned supported by visual programming activities. The research was designed with the action research. Block-based programming enhanced activities were applied to the secondary school students for a 14-week period. Both quantitative and qualitative data were collected. Quantitative data were collected through pre-test post-test, while qualitative data were gathered through teacher journals and student observations. The instruments of the study include Computational Thinking Skill Test and Student Observation Form. The findings of the study showed that block-based programming enhanced activities had a significant effect on students' computational thinking scores. However, within the scope of the sub-problems, ANCOVA analysis performed by controlling the pretest scores. It was determined that the posttest scores of computational thinking did not differ in terms of gender and class. Qualitative findings showed that block-based programming activities increased the students' motivation and they actively participated in the activities. It has been determined that the main reason for the activities that students had difficulty with is the need for other skills (Mathematical skills) than programming.