Mustafakemalpaşa kırsalında yaşayan yaşlı hastalarda malnutrisyon ve frailite durumunun belirlenmesi
Determination of malnutrition and fraility status in elderly patients living in the rural of Mustafakemalpasa
- Tez No: 697037
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN DEMİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı kırsal bölgede yaşayan 65 yaş ve üzeri yaşlı kişilerde malnütrisyon ve frailitenin sıklığını belirlemek ve bu iki sağlık sorununun aralarındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma Ekim 2020 –Ağustos 2021 tarihleri arasında yapılmış olup, çalışmaya Bursa İline bağlı Mustafaemalpaşa İlçesi kırsalında yaşayan 65 ve üzerindeki 325 kişi alınmıştır. Araştırmaya katılmaya gönüllü olan yaşlılar aile hekimi tarafından Sosyodemografik Veri Formu, Mini Nutrisyonel Değerlendirme Formu (MNA) ve Edmonton Kırılganlık Ölçeği (EFS) ile değerlendirilmiştir Bulgular: Araştırmada değerlendirilen vakalarda malnütrisyon riskinin %11,7 ve malnütrisyon yaygınlığının %0,6 olduğu, buna ek olarak vakaların %19,4'ünün kırılganlık açısından savunmasız olduğu ve vakaların %10,5'inde klinik açıdan belirgin seviyede kırılganlık olduğu bulundu. Buna ek olarak yaşlı vakaların %8,6'sında malnütrisyon riski ve kırılganlık riskinin birlikte görüldüğü değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the frequency of malnutrition and frailty in elderly people aged 65 and over living in rural areas and to examine the relationship between these two health problems. Material and Methods: The research was carried out between October 2020 and August 2021, and 325 people 65 and over living in the rural area of Mustafemalpaşa District of Bursa Province were included in the study. The elderly who volunteered to participate in the study were evaluated by the family physician with the Sociodemographic Data Form, Mini Nutritional Evaluation Form (MNA), and Edmonton Frailty Scale (EFS). Results: In the cases evaluated in the study, the risk of malnutrition was 11.7% and the prevalence of malnutrition was 0.6%; in addition, 19.4% of the cases were found to be vulnerable in terms of frailty and 10.5% of the cases had clinically significant frailty. In addition, it was evaluated that the risk of malnutrition and frailty risk were seen together in 8.6% of the elderly cases.