Mustafakemalpaşa kırsalında yaşayan erişkinlerde obezite ve hipertansiyon
Obesity and hypertension in adults living in the rural of MustafaKemalpaşa
  1. Tez No: 704493
  2. Yazar: ÖZCAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı obezite ve hipertansiyonun yaygınlığının incelenmesi, kırsal ve kentsel alanlarda yaşayan yetişkin kişiler arasında bu iki sağlık sorununun karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Araştırma Eylül 2020 –Temmuz 2021 tarihleri arasında yapılmış olup, çalışmaya Bursa İline bağlı Musktafaemalpaşa İlçesi şehri veya kırsalında yaşayan 18-65 yaş aralığındaki 400 kişi alınmıştır. Araştırmaya katılmaya gönüllü olan yetişkinler aile hekimi tarafından Sosyodemografik Veri Formu, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu (UFAA-KF) Besin Tüketim Sıklığı Formu (BTSF) ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmada değerlendirilen ve şehirde yaşayan vakaların %31,1'inde, kırsalda yaşayan vakaların %30,6'sında obezite olduğu; iki grup arasında obezite oranlarının istatistiksel açıdan benzer olduğu bulundu. Kırsal bölgede yaşayan vakaların %16,3'ünde HT tanısının olduğu, şehirde yaşayan vakaların ise %7,4'ünde HT tanısının olduğu; kırsal bölgede yaşayan vakalarda şehirde yaşayanlara göre HT tanısının istatistiksel açıdan anlamlı seviyede daha yüksek olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the prevalence of obesity and hypertension and to compare these two health problems among adults living in rural and urban areas. Material and Methods: The research was carried out between September 2020 and July 2021, and 400 people between the ages of 18-65 living in the city or countryside of Musktafaemalpaşa District of Bursa Province were included in the study. Adults who volunteered to participate in the study were evaluated by their family physician with the Sociodemographic Data Form, International Physical Activity Questionnaire Short Form (IFAQ-SF) and Food Consumption Frequency Form (FCFF). Results: Obesity was found in 31.1% of the cases evaluated in the study and living in the urban, and in 30.6% of the cases living in the rural; obesity rates were found to be statistically similar between the two groups. It was determined that 16.3% of the cases living in rural areas were diagnosed with HT, while 7.4% of the cases living in the urban were diagnosed with HT; It was found that the diagnosis of HT was statistically significantly higher in cases living in rural areas compared to those living in urban areas.