Türk döviz opsiyonu fiyatlarının gelecek spot kuru tahmin yeteneğinin risk reversal verisi ile analizi
Türk Döviz Opsiyonu Fiyatlarının Gelecek Spot Kuru Tahmin Yeteneğinin Risk Reversal Verisi İle Analizi
- Tez No: 697043
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Maliye, İşletme, Banking, Finance, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Türev işlemlerden sağlanan bilgilerin kullanımı son zamanlarda artmaktadır. Bu tür bilgilerden biri, gelecekteki spot kurları tahmin etmede bir araç olarak kullanılabilecek risk reversal bilgileridir. Bu tez, gelecekteki spot döviz kurlarını tahmin etmek için USD/TL ve EUR/TL kurundan elde edilen risk reversal verilerini kullanır ve mevcut spot döviz kurları ile geçmiş risk reversal verilerini arasındaki istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olup olmadığı test eder. Bu amaçla kullanılan veriler, Bloomberg'den elde edilen 25 delta riskine dayanan üç aylık ve bir aylık risk reversaldır. Gözlem süresi 01.04.2008 tarihinden 2020 yılı sonuna kadardır. Ampirik sonuç, mevcut spot kurlar ile geçmiş risk reversal verileri ar asında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu doğrulamaktadır. Mevcut risk reversal verilerinin kullanılmasının Türkiye'de gelecekteki spot döviz kurlarının daha iyi tahmin edilmesine yol açabileceğini işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The use of derivatives based information have increased recently. One such information is risk reversal information which may be used as a tool in forecasting future spot rates. This thesis uses the risk reversal data obtained from USD/TRY and EUR/TRY to forecast the future spot exchange rates and tests if there is a statistically significant relationship between the current spot exchange rates and the past risk reversal data. The data usd for that purpose is three and one month reversal data based on 25 delta risk which is obtained from Bloomberg. The obserevation period is from 2008 to 2020. The empirical result confirm that there is a statistically significant relationship between the current spot rates and the past risk reversal data implying that the utilization of current risk reversal data may lead to better forecast of the future spot exchange rates in Turkey.