Bir anlatı bileşeni olarak transmedya hikaye anlatımında reklamın işlevleri üzerine bir inceleme
A study on the functions of advertising in transmedia storytelling as a narrative component
  1. Tez No: 697066
  2. Yazar: FUNDA NUR OKUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. RECEP YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmada bir anlatı bileşeni olarak transmedya hikâye anlatımında reklamın işlevleri üzerinde durulmaktadır. Çalışmanın amacı, Türkiye'de transmedya hikâye anlatımının reklamlarda kullanım eksikliği üzerinde yoğunlaşmaktadır. Günümüzde kullanıcıların dijital ortamlarda geçirdiği zaman artışıyla birlikte markalar açısından rekabet unsuru haline gelen transmedya hikâye anlatısı stratejisi reklamın işlevleri açısından çalışılması gerekliliğini ortaya koymaktadır. Reklamın işlevlerinin transmedya hikâye anlatımında kullanımı üzerine çalışmalarda kısıtlı yer verildiği gözlemlenmektedir. Çalışma transmedya hikâye anlatıcılığını bir anlatı bileşeni olarak analiz etmekte ve yorumlamaktadır. Çalışmanın içeriğine uygun olarak anlatı çözümlemesi kullanılmaktadır. Çalışmanın örneklemi, Karadayı, Medcezir, İçerde dizilerinde yer alan reklamların yanı sıra, Doritos Akademi, Haydar Link, Coca Cola Bimilyonneden, Cappy Meyve Tanem, 1V1Y.com Reklamı, Mavi Kötü Çocuk, Coca Cola Survivor Türkiye reklamlarından oluşmaktadır. Çalışmanın sonucunda transmedya hikâye anlatım stratejisinin reklam çalışmalarında kullanılmasının etkili sonuçlar verdiği, izleyiciyi farklı platformlara yönlendirdiği, izleyici geri dönüşlerinin dikkate alındığı bu durumun da izleyicinin evrene ait hissetmesine olanak sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the functions of advertisement in transmedia storytelling as a narrative component. The aim of this study is to focus on the lack of transmedia storytelling use on ads in Turkey. Nowadays, with the increase of time of users' spending in digital environments, the transmedia storytelling strategy which has become a competitive factor for brands, reveals the necessity of analysis in terms of the functions of advertising. It is observed that there is limited coverage in studies on the use of advertising functions in transmedia storytelling. This study analyzes and interprets the transmedia storytelling as a narrative component. Narrative analysis is being used in accordance with the content of the study. Samples of this study are, beside the ads used in the series; Karadayı, Medcezir, İçerde, and also the ads used in the ads of Doritos Academy, Haydar Link, Coca Cola Bimilyonneden, Cappy Meyve Tanem, 1V1Y.com, Mavi Kötü Çocuk, Coca Cola Survivor Turkey. As a result of this study, it has been observed that the use of the transmedia storytelling strategy in advertising works provides effective results, directs the audience to the different platforms, and this situation, in which audience feedback is taken into account, allows the audience to feel belonging to the universe.