Öykülerle terapi programının dil ve konuşma bozukluğu olan çocukların duygu yönetimi becerilerine etkisi
The effect of the therapy program with stories on the emotion management skills of children with speech and language disorders
  1. Tez No: 697065
  2. Yazar: SEDA KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA SOYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu araştırmanın amacı, Öykülerle Terapi Programının dil ve konuşma bozukluğu olan çocukların duygu yönetimi becerilerine olan etkisinin incelenmesidir. Tek grup öntest-sontest kontrol grupsuz deneysel desenin kullanıldığı araştırma, 5-8 yaş arası dil konuşma bozukluğu olan 14 çocuk ile yürütülmüştür. Öykülerle Terapi Programında araştırmacı tarafından hazırlanan 9 öykü ( 3 öfke, 3 üzüntü, 3 endişe) yer almaktadır. Her duyguyla ilgili okunan ilk öykü; çocuklara yaşadıkları sorun ile ilgili bakış açısı kazandırmaya ikinci öykü; dışsal bir müdahale ile duygu yönetim becerisi kazandırmaya üçüncü öykü; içsel bir müdahale ile duygu yönetim becerisi kazandırmaya yönelik olarak planlanmıştır. Hazırlanan öyküler çocuklara üç kere okunmuş ve program toplam 14 haftada tamamlanmıştır. Programda terapötik öyküleri okuma sırasında figürler kullanma ile birlikte soru sorma ve resim çizme stratejileri kullanılmıştır. Programa katılan çocuklara uygulama öncesinde ve sonrasında Çocuklarda Duygu Yönetim Becerileri Öfke, Üzüntü ve Endişe Ölçekleri ve annelere yarı yapılandırılmış görüşme formları uygulanmıştır. Elde edilen veriler Wilcoxon İşaretli Sıralar testi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda öykülerle terapi programının dil ve konuşma bozukluğu olan çocukların öfke, üzüntü ve endişe duyguları ile başa çıkma becerilerini arttırmada; bastırma ve düzenlenmemiş ifade kullanımını azaltmada etkili olduğu tespit edilmiştir. Anne gözlemlerine göre, öykülerle terapi programının dil ve konuşma bozukluğu olan çocukların öfke, üzüntü, endişe duygularını düzenlenmemiş ifade etme davranışlarında azalma, başa çıkma becerilerini arttırdığı belirlenmiştir. Ayrıca program öncesinde 10 çocuk ebeveyn desteği ile duygu kontrolü sağlarken program sonrasında 4 çocuğun ebeveyn desteği ile duygu kontrolü sağladığı görülmektedir. Bu sonuçlara göre öykülerle terapi programının dil ve konuşma bozukluğu olan çocukların duygularını yönetme becerisi kazanmalarında ve ebeveyn desteği olmadan kendi kendine duygu kontrolünü sağlayabilmelerinde etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of the Therapy with Stories Program on the emotion management skills of children with speech and language disorders. The study, in which a single group pretest-posttest experimental design without control group was used, was conducted with 14 children aged 5-8 years with speech and language disorders. There are 9 stories (3 anger, 3 sadness, 3 anxiety) prepared by the researcher in the Therapy with Stories Program. The first story read about every emotion; the second story to give children a perspective on the problem they are experiencing; the third story to gain emotion management skills with an external intervention; It is planned to provide emotion management skills with an internal intervention. The prepared stories were read to the children three times and the program was completed in 14 weeks. In the program, the strategies of asking questions and drawing pictures were used along with using figures while reading therapeutic stories. Before and after the application, Children's Emotion Management Skills Anger, Sadness and Worry Scales and semi-structured interview forms were applied to mothers. Obtained data were analyzed with Wilcoxon Signed Ranks test. As a result of the research, the therapy program with stories increased the ability of children with speech and language disorders to cope with anger, sadness and anxiety; It has been found to be effective in suppressing and reducing the use of unregulated expression. According to the mother's observations, it was determined that the therapy program with stories decreased the unregulated expression of anger, sadness and anxiety in children with speech and language disorders, and increased their coping skills. In addition, while 10 children provided emotional control with parental support before the program, it was seen that 4 children provided emotional control with parental support after the program. According to these results, it can be said that the therapy program with stories is effective in helping children with speech and language disorders gain the ability to manage their emotions and control their emotions without parental support.