İstanbul'daki kamu-özel-üniversite hastanelerinin 1985-2019 yılları arasındaki büyüme ve kullanım verilerinin incelenmesi
Growth and usage data of public-private-university hospitals in İstanbul between 1985 and 2019
- Tez No: 697070
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP ATASEVEN BULUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı; İstanbul'daki kamu-özel-üniversite hastanelerinin 1985-2019 yılları arasındaki büyüme ve kullanım verilerini, Sağlık Bakanlığına bağlı kamu hastanesi, özel sektör girişimleri ve üniversitelere bağlı hastaneler olarak sınıflayarak, yıllara ve sektör paylarına göre incelemektir. Araştırmada hastane gruplarını kıyaslamak için 1985-2019 yılları arasında“toplam hastane sayısı, toplam ameliyat sayısı, toplam yatak sayısı, toplam hasta müracaat sayısı, toplam yatılan gün sayısı ve toplam hekim sayısı”ölçüt olarak alınmıştır. Çalışmada sunulan tüm veriler İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ve TÜİK hastane sektör verileri aracılığı ile elde edilmiştir. Çalışma boyunca elde edilen tüm veriler, istatistikler ve grafikler SPSS 24.00 versiyonlu v21 lisanslı paket program ile analiz edilmiştir. Bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişkilerin analizinde bağımsız gruplar için iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi (t-testi), Kovaryans matrisleri homojenlik testi, Grup ortalama vektörleri testi, Levene tesri, Friedman testi, Posthoc, tek yönlü MANOVA kullanılmıştır. Sürekli niteliğe sahip olan bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişkinin analiz edilmesinde ise regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma neticesinde, 2000 ve sonrası dönemde hastane sayılarının artış hızının yüksek olduğu (p 0,05) değişkeni hariç tüm bağımlı değişkenlerde hastane türüne göre farklılıklar olduğu da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is; Growth and usage data of public-private-university hospitals in Istanbul between 1985 and 2019; It is to be classified as public hospitals affiliated to the Ministry of Health, private sector enterprises and hospitals affiliated to universities, and to examine them according to years and sector shares. In the study,“total number of hospitals, total number of operations, total number of beds, total number of patient applications, total number of hospitalized days and total number of physicians”were taken as criteria to determine the development between hospitals. All the data presented in the study were obtained through the Istanbul Provincial Health Directorate and the hospital sector data of TUIK. All data, statistics and graphics obtained during the study were analyzed with the SPSS 24.00 version v21 licensed package program. In the analysis of the relationships between dependent and independent variables, significance test of the difference between two means (t-test) for independent groups, homogeneity test of covariance matrices, group mean vectors test, Levene test, Friedman test, Posthoc, one-way MANOVA were used. Regression analysis was used to analyze the relationship between dependent and independent variables, which have a continuous nature. The research result, in 1990-2000 and the period after the development level of the hospital number is quite high (p 0.05) in all types of hospitals is significant, according to the dependent variable, except variables were identified that there are differences.