STEM alanındaki öğretmen adayları için geliştirilen makine öğrenmesi öğretiminin planlanması, uygulanması ve değerlendirilmesi
Planning, implementing and evaluation of machine learning teaching for preservice teachers in STEM field
- Tez No: 697082
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SAMUR, DR. ELİF POLAT HOPCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde öğrencilere makine öğrenmesini öğretmek, eğitimde sınıflandırma ve tahminde bulunmak için makine öğrenmesi platformları kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı STEM alanındaki öğretmen adayları için bilgisayar bilimi alanında geleceğin iş gücünü oluşturmalarına katkıda bulunmak adına geliştirilen makine öğrenmesi öğretiminin planlanması, uygulanması ve değerlendirilmesidir. Araştırmada karma yöntem desenlerinden olan açıklayıcı desen kullanılmıştır. Tek gruplu ön test – son test zayıf yarı deneysel desen kullanıldıktan sonra nitel verilerle birlikte yorumlanmıştır. Çalışma grubu, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında İstanbul'daki bir devlet üniversitesinde eğitim fakültesinde bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği, fen bilimleri öğretmenliği ve matematik öğretmenliği bölümlerinde öğrenim görmekte olan 74 öğretmen adayından oluşmaktadır. Bu kapsamda 8 haftalık makine öğrenmesi eğitimi çevrimiçi platform üzerinden gerçekleştirilmiştir. Veri toplamak için“Ön Test – Son test Başarı Testi”,“Çevrimiçi Derslere Katılım Ölçeği”,“Odak Grup Görüşmesi Formu”,“Moodle Aktivite Verileri”,“Demografik Veriler Formu”ve“Derse Katılım Formu”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, machine learning platforms are used to teach students machine learning, to classify and predict in education. The purpose of this study is to plan, implement and evaluate the machine learning teaching for preservice teachers in stem field in order to contribute to the creation of the future workforce in the field of computer science. The explanatory design, which is one of the mixed method designs, was used in the research. After using a single-group pretest-posttest weak quasi-experimental design, it was interpreted together with the qualitative data. The participants of the study were 74 pre-service teachers who are studying in the departments of computer and instructional technologies education, science education and mathematics education at a state university in Istanbul in the 2020-2021 academic year. In this context, 8-week machine learning teaching was carried out on the online platform.“Pretest - Posttest Achievement Test”,“Online Learning Engagement Scale”,“Focus Group Interview Form”,“Moodle Activity Data”,“Demographic Form”and“Attendance Forms”were used to collect data. The t-test was conducted to determine the effectiveness of the machine learning teaching for pre-service teachers in the STEM field.