Turkish conservatism in the Early Republican Area: Çığır journal
Erken Cumhuriyet Döneminde Türk muhafazakârlığı: Çığır dergisi
  1. Tez No: 697090
  2. Yazar: MURAT KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 352
Özet
Bu tezin konusu erken Cumhuriyet döneminde Türk muhafazakârlığıdır. Söz konusu muhafazakâr düşünce, bu dönemde yayınlanmış olan Çığır dergisi üzerinden analiz edilmektedir. Çığır 1933 ile 1948 yılları arasında yayınlanmış bir dergidir. Derginin yazar kadrosunda dönemin önde gelen aydınları bulunmaktadır. Türk muhafazakârlığı için önemli kabul edilen aydınların birçoğu da dergi yazarları arasındadır. Bu çalışma, Çığır dergisinde yer alan muhafazakâr temalar üzerinden erken Cumhuriyet dönemi muhafazakârlığının niteliklerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Dergi üzerinden yapılan erken Cumhuriyet dönemi muhafazakârlığının niteliklerinin tespiti, dergideki makalelerin betimsel analiz yöntemi ile çözümlenmesine dayanmaktadır. Muhafazakâr ideoloji Türk siyasal hayatında her zaman önemli bir konu başlığı olmuştur. Bu ideolojinin Türkiye'deki gelişim seyrini izlemek için üzerinde durulması gereken en önemli dönemlerden birisi erken Cumhuriyet dönemidir. Erken Cumhuriyet döneminde on beş yıl boyunca yayın hayatını sürdürmüş bir dergideki muhafazakâr temaların izini sürmek aynı zamanda erken Cumhuriyet devrinin entelektüel gündemi ve kapasitesi, iktidar ve aydın ilişkileri, Türk modernleşmesinin dinamikleri ve arayışları gibi meselelere dolaylı da olsa eğilmek ve yeni okumalara imkân sağlayabilecek bir bakış açısı sunmak anlamına gelmektedir. Bu bağlamda Çığır dergisinde Atatürk'ün ölümü ile birlikte giderek daha çok görünürlük kazanan bir muhafazakar ton olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is Turkish conservatism in early Republican period. This conservative thought is examined through Çığır journal which was published in this period. Çığır is a journal, published between 1933 and 1948. The journal's staff was composed of the prominent intellectuals of the period. Most of the intellectuals who are seen as leading figures in Turkish conservatism were among the journal's staff. This dissertation aims to present features of the conservatism in early Republican period by regarding conservative themes in Çığır journal. The determination of features of the conservatism in early Republican period by using Çığır journal is based on the analysis of the articles in the journal with the descriptive analysis method. Conservative ideology is always a significant subject in Turkish political life. In order to follow development of this ideology in Turkey, the early Republican period is one of the most important periods that should be discoursed. Tracing the conservative themes in a journal that had been published for 15 years in the early Republican period means to even implicitly address some topics such as agenda and capacity of intellectuals in early Republican era, the relations between state and intellectuals, the dynamic and the quests of Turkish modernization and to present a new perspectives for new readings. In this context, it can be said that there is a conservative tone in Çığır journal that has gained more and more visibility with the death of Atatürk.