Brakial pleksus bloğunun pletismografik variabilite indeksi ve perfüzyon indeksi ile değerlendirilmesi
Evaluation of brachial plexus block with plethysmographic variability index and perfusion index
- Tez No: 697130
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL ÖLMEZ KAVAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada; Dicle Üniversitesi Hastanesi ameliyathane biriminde elektif veya acil cerrahi operasyona alınan ve brakial pleksus bloğu uygulanan hastaların yatak başı Radical-97TM Pulse CO-OksimetreTM (Masimo Corp, Irvine, CA, ABD) (noninvaziv) pletismografik variabilite indeksi ve perfüzyon indeksi ölçüm değerleri ile uygulanan bloğun değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya elektif veya acil cerrahi operasyona alınan ve brakial pleksus bloğu uygulanmış 18-65 yaş arası, kardiyak hastalığı-kronik obstrüktif akciğer hastalığı ve astım hastalığı olmayan 34 hasta dahil edildi. Hasta veya hasta yakınlarından çalışma için aydınlatılmış onam alındı. Tüm hastalara standart anestezi monitörizasyonu sağlandı. Çalışmaya dahil edilen hastaların yatak başı noninvaziv seri pletismografik variabilite indeksi ve perfüzyon indeksi ölçümleri, blok uygulanan elin dördüncü parmak ucundan spektrofotometrik yöntemle sonuç veren Radical-97TM Pulse CO-OksimetreTM (Masimo Corp, Irvine, CA, ABD) cihazına ait parmak ucu sensör probu kullanılarak yapıldı. Bulgular: Hastaların ölçümleri sırasındaki PVI ile PI değerleri arasındaki korelasyon araştırılmış olup, PVI ile PI arasında anlamlı korelasyon bulunamamıştır. Blok yapılan koldaki 0, 5, 10. dk'da ölçülen PVI değerleri karşılaştırıldığında; 0 ile 5. dk, 5. dk ile 10. dk ve 0 ile 10.dk arasındaki farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulundu. PI değerleri 0 ve 5.dk, 5 ve 10.dk, 0 ve 10.dk olarak karşılaştırıldığında değişimler istatistiksel olarak anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: In this study; Bedside Radical-97 Pulsed CO-Oximeter (Masimo Corp, Irvine, CA, USA) (noninvasive) plethysmographic variability index and perfusion index measured values of patients undergoing elective or emergency surgery in Dicle University Hospital operating theaters and underwent brachial plexus block. It was aimed to be evaluated. Materials and Methods: This study included 34 patients aged 18-65 years who were elective or underwent surgery and who had brachial plexus block, without cardiac disease-chronic obstructive pulmonary disease and asthma disease. This study included 34 patients aged 18-65 years who were elective or emergency surgery and who had brachial plexus block, without cardiac disease-chronic obstructive pulmonary disease and asthma disease. Informed consent was obtained from the patient or patient relatives for the study. Standard anesthesia monitoring was provided to all patients. Bedside noninvasive serial plethysmographic variability index and perfusion index measurements of the patients included in the study were used using the fingertip sensor probe of the Radical-97TM Pulse CO-OximeterTM (Masimo Corp, Irvine, CA, USA), which results in spectrophotometric method from the fourth fingertip of the hand to which the block was applied. Results: The correlation between PVI and PI values during the measurements of patients was investigated, and no significant correlation was found between PVI and PI. When the PVI values measured at 0, 5, and 10 minutes in the block arm were compared; The difference between 0 and 5 minutes, 5 minutes and 10 minutes and 0 and 10 minutes was statistically significant. When the PI values were 0 and 5 min, 5 and 10 min, 0 and 10 min, the changes were found statistically significant.