İnterskalen brakial pleksus bloğunun posttorakotomi omuz ağrısı üzerine etkinliğinin araştırılması
The assessment of the effectivenes of interscalen brachial plexus block on postthoracotomy shoulder pain
- Tez No: 247795
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KURTİPEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalısmada interskalen brakial pleksus bloğunun posttorakotomiipsilateral omuz ağrısı üzerine etkinliğini arastırmayı amaçladık. Elektiftorakotomi geçirecek ASA I-III risk grubundan, postoperatif ipsilateral omuzağrısı olan 40 hasta çalısmaya dahil edildi. Hastalar Grup I (?nterskalen blok,n=20) ve Grup II (NSAE?, n=20) olmak üzere rasgele 2 gruba ayrılarak bir gruba20mL %0.25'lik levobupivakain ile interskalen blok yapılarak diğer gruba ise im75 mg diklofenak sodyum verilerek omuz ağrısındaki etkinliğini karsılastırdık.Anestezi indüksiyonunu takiben, invaziv kan basıncı monitörizasyonuyapılan hastaların KAH, SAB, DAB, OAB, EtCO2 ölçümleri indüksiyondansonraki 3., 5., 15., 30., 45., 60., 120., 180. dakikalarda ve ekstübasyondakaydedildi. Postoperatif yoğun bakıma alınan hastalara, insizyon bölge ağrısı veomuz ağrısı VNS skoru olarak değerlendirilerek rasgele bir zarfın içinden çekilenetikete göre interskalen blok veya im NSAE? uygulandı. Postoperatif KAH, SAB,DAB, OAB ve SPO2 30.dk, 2.sa, 4.sa, 6.sa, 12.sa ve 24.sa, postoperatif ilkmorfin ihtiyaç zamanı, total morfin ihtiyacı, hasta memnuniyeti, interskalen blokyapılma/non-steroid yapılma zamanı, postoperatif 2. sa ve 24.sa kan gazıparametreleri kaydedildi.?nterskalen blok yapılan hastalarda VNS değerleri baslangıç değerine göre30. dk, 2., 4., 6., 12. ve 24. saatte anlamlı azalma gösterirken im diklofenaksodyum verilen grupta sadece 12. ve 24.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to observe the effect of interscalen brachial plexusblock on postthoracotomy ipsilateral shoulder pain. 40 patients with postoperativeipsilateral shoulder pain who will undergo elective thoracotomy operation and under riskgroup ASA I-III were included in the study. The patients were divided into 2 groupsrandomly as Group I (interscalen block, n=20) and Group II(NSAID, n=20). By applyinginterscalen block with 25ml 0.25% levobupivacain to one group and by administring 75mg diclofenac sodium to the other group.