İnterskalen brakial pleksus bloğu yapılan hastalarda EMLA krem ile %2 'lik lidokain infiltrasyonunun analjezik etkinliğinin karşılaştırılması
Comparision of the analgesic activity of EMLA cream and 2% lidocaine infiltration in interscalene brachial plexus block
- Tez No: 229670
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK KARAASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Üst ekstremitenin cerrahi girişimlerinde sıklıkla uygulanan interskalen brakiyal pleksus bloğunun önemli dezavantajlarından biri, hem sinirin stimülatör iğnesi ile uyarılması hem de lokal anestezik maddenin enjeksiyonu sırasında hastaların rahatsızlık ve ağrı hissedebilmeleridir. Çalışmamızda interskalen brakiyal pleksus bloğu uygulaması öncesinde % 5 EMLA krem ile % 2 lidokain infiltrasyonunun analjezik etkinliklerini karşılaştırmayı amaçladık.Çalışmamıza elektif üst ekstremite cerrahisi geçirecek olan, ASA I-II grubundan, yaşları 18-69 arasında değişen 40 hasta alındı. Etik kurul onayı ve hastaların izni alındıktan sonra hastalar rastgele iki gruba ayrıldı. EMLA grubundaki hastalara interskalen brakiyal pleksus bloğundan 90 dk önce 2.5 gr EMLA krem uygulanarak tegaderm ile kapatıldı. Lidokain grubundaki hastalara ise blok yapılmadan 5 dk önce 1 ml % 2'lik lidokain infiltrasyonu uygulandı. Stimülatör iğnesinin cilde girdiği anda hissedilen ağrı 10 cm'lik visual analog scale (VAS) ve 0-3 arası verbal rating scale (VRS) ile değerlendirildi. Lokal doku hassasiyeti (yanma, uyuşma ve soğuk hissi) ve lokal reaksiyonlar (ödem, kızarıklık, solukluk ve kaşıntı) ve diğer yan etkiler VRS ile değerlendirildi. Kan basıncı, nabız ve SpO2 değerleri interskalen brakiyal pleksus bloğu öncesinde, işlem sırasında birer dakika aralıklarla ve blok yapıldıktan sonra 1., 2.,ve 5. dakikada kaydedildi. Ayrıca işlemin zorluk derecesi ve hasta memnuniyeti değerlendirildi. İstatistiksel analizde Mann-Whitney-U, Wilcoxon Signed Ranks ve ki-kare testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
One of the important disadvantages of interscalene brachial plexus block used frequently in the upper limb surgery is the discomfort and the pain caused by the stimulation of the nerve and the injection of the local anesthetic agent. In this study, we aimed to compare the analgesic effect of 5% Emla cream and 2% lidocaine infiltration before the application of brachial plexus block.Forty ASA I-II patients (age range 18-69 years) scheduled for elective upper limb surgery were included in the study. The patients were randomly allocated into two groups following ethical committee approval and informed concent of the patients. Ninety minutes before the interscalene brachial plexus block, 2.5 g of Emla cream was applied and closed with tegaderm in the patients in EMLA group. Five minutes before the block, 1 ml of lidocaine 2% infiltration was applied in the patients in Lidocaine group. Pain related to the nerve stimulator needle was evaluated using a 10 cm visual analog scale (VAS) and a 0-3 points verbal rating scale (VRS). Local tissue sensitivity (itching, burning, numbness and feeling cold), local reactions (oedema, rash, paleness and itching) and the other adverse effects were evaluated using VRS. Blood pressure, heart rate and SpO2 values were recorded before interscalene brachial plexus block, during the process with one minute intervals and 1, 2, and 5 minutes after the nerve block. The difficulty of the process and patient satisfaction were also evaluated. Mann-Whitney-U test, Wilcoxon Signed Ranks and Chi-Square tests were used for statistical analyses.