Ultrason eşliğinde supraklaviküler ve aksiller brakial pleksus bloğunun blok oluşma hızı açısından karşılaştırılması
A comparison of ultrasound-guided supraclavicular and axillary brachial plexus blocks in terms of block performance and onset times: A prospective, randomized trial
  1. Tez No: 306312
  2. Yazar: ENİSE ARMAĞAN KOZA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA ÖZATAMER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: El, el bileği, ön kol ve dirsek ameliyatlarında yaygın olarak tercih edilen supraklaviküler ve aksiller yaklaşımla yapılan brakial pleksus bloğunu; blok uygulama ve blok başlangıç süreleri açısından karşılaşrırmak.Yöntem: Altmış el, el bileği, önkol ve dirsek olgusu, etik komite onayı alındıktan sonra kapalı zarf yöntemi ile supraklaviküler (Grup S, n=30) ve aksiller (Grup A, n=30) brakial pleksus blokajı uygulanmak üzere iki gruba randomize edildi. Her iki gruptaki hastalara 10 MHz lineer ultrason probu (Vivid-G, USA) ve nörostimülatör iğnesi (Pajunk, Germany) kullanılarak Grup S'de tekli enjeksiyon ile 30 mL lokal anestezik solüsyonunun tamamı, Grup A'da ise çoklu enjeksiyonla radial sinire 10 mL, median ve ulnar sinire 8'er mL, muskülokütan sinire ise 4 mL lokal anestezik solüsyonu (20 mL %5 levobupivakain ve 10 mL %2 lidokain) uygulandı. Görüntüleme süresi' ve `blok gerçekleştirme süresi' kaydedildi. Ayrıca `iğnenin yön değiştirme sayısı' kaydedildi. Tüm hastalarda 30 dakika boyunca her 5 dakikada bir el ve önkolda sensoriyal ve motor blok takip edildi ve `blok oluşma süreleri' kaydedildi. Postoperatif dönemde ağrıyı ilk hissettikleri an ise `bloğun bitiş süresi' olarak kaydedildi.Bulgular: Grup S'de blok uygulama süresi grup A'ya göre belirgin olarak kısa bulundu.
Özet (Çeviri)
Background: Both ultrasound-guided supraclavicular and axillary brachial plexus blocks have been commonly used for hand, elbow, wrist, and forearm surgeries. The aim of this prospective, randomized clinical trial is to compare the block performance and onset times of US-guided supraclavicular or axillary brachial plexus blocks.Material and Methods: After approval by the regional ethical committe, sixty patients were randomized to either the supraclavicular (S) or the axillary (A) group. Local anesthetic mixture containing 5% levobupivacaine 20 mL and 2% lidocaine 10 mL was injected under ultrasound guidance using a 10 MHz linear probe (Vivid-G, USA). The time between the skin contact of the probe and obtaining the optimal image was recorded as ?imaging time?. The time between the first needle insertion and the removal of the needle was recorded as ?block performance time?. The number of needle passes was recorded.