Evli bireylerde ilişki doyumu ile mizah tarzları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Researching the relationship of relation satisfaction and humor among married couples
  1. Tez No: 697132
  2. Yazar: BİLAL KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE GÖKBEN HIZLI SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmanın amacı evli bireylerin ilişki doyumu ile mizah tarzları arasındaki ilişkinin incelenip, belirlenen sonuçlara göre literatüre katkıda bulunulmasını amaçlanmaktadır. Çalışmanın evrenini İstanbul ilinde ikamet eden evli bireyler oluştururken örneklemi ise 100 evli birey oluşturmaktadır. Katılımcılardan çalışmaya katılmaya gönüllü olanlara Sosyodemografik Form, İlişki Doyumu Ölçeği ve Mizah Tarzları Ölçeği'nin uygulanmıştır. Katılımcılara uygulanan ölçekler sonucunda elde edilen verilerin analizi SPSS 21 paket programında gerçekleştirilmiştir. Normallik Testi'nin sonucuna göre verilerin normal dağılmadığı belirlenmiştir. Normal dağılmayan veriler için Non-Parametrik Testler olan“Mann-Withney U ve Kruskal-Wallis”Testleri kullanılmıştır. İlişki doyumu ile mizah tarzları arasındaki ilişkiyi incelemek içinde“Spearman Sıra Farkları Korelasyon”işlemi kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda cinsiyet değişkenine göre saldırgan mizah düzeyinde farklılık belirlenmiştir. Erkeklerin saldırgan mizah düzeyleri, kadınlara göre daha yüksektir. Gelir durumu değişkenine göre saldırgan mizah düzeyinde farklılık belirlenmiştir. Yüksek gelir durumuna sahip bireylerin saldırgan mizah düzeyleri, orta düzeyde geliri olanlara göre daha yüksektir. İlişki doyumu ile katılımcı-sosyal mizah, kendini geliştirici mizah ve saldırgan mizah arasında herhangi bir ilişki olmadığı belirlenmiştir. İlişki doyumu ile kendini yıkıcı mizah arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki belirlenmiştir. Evli bireylerin ilişki doyumlarının ve katılımcı-sosyal mizah düzeylerinin yüksek düzeyde olduğu tespit edilirken, saldırgan mizah düzeylerinin düşük seviyede olduğu belirlenmiştir. Bu bilgiler ışığında psikoterapilerde mizah öğesinin işlenmesi ya da mizah stilinin araştırılması faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is contributing the literature by researching the results of relation satisfaction and people's humor types. The universe of the study is İstanbul while one-hundred married participants (46 male, 54 female) consists the sample. Socio-demographic questions, Relationship Satisfaction Scale and Humor Types Scale ar applied to the volunteers. The data of theese scales are worked with SPSS 21 package program. According to Normaling Test results, the distribution is found non-Normal. For this reason non-Parametric Tests (“Mann-Withney U”and“Kruskal Wallis”) are used. Evaluating the relation between relation satisfaction and the humor types; Spearman's Rank Order Correlation is applied. It found that there is a different between males and females with the aggressive humor type. It seemed that male participant scored higher values than females. Also aggressive humor associated with income level: participants who have higher income values use more aggressive humor than who have average income level. There found no relation between relation satisfaction and participatory-social humor, self-developing humor and aggressive humor. Relation satisfaction and self-defeating humor is significantly effects each other neggatively. As a result, participants had relation satisfaction and uses participatory-social humor more, and scored low aggressive humor points. In the line of these informations, working and searching on people's humor styles will be helpful for psychotheraphical processes.