İnovasyonun yeşil pazarlama stratejileri üzerinde etkisi
Impact of innovation on green marketing strategies
- Tez No: 697150
- Danışmanlar: PROF. DR. METEHAN TOLON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yapılan bu çalışmada, inovasyonun (yeni fikirlerin) uygulanması sırasında izlenecek stratejilerin çevreyi koruma bilinci kapsamında uygulanacak yeşil pazarlama stratejileri üzerine olumlu veya olumsuz etkisinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu amaçla Ankara il merkezinde bulunan şirketlerin çevre koruma, pazarlama, İK, üretim veya Ar-Ge departmanlarının CEO'ları ve yöneticileriyle anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. İnovasyon stratejilerine göre yapılan analizler neticesinde elde edilen bulgular yöneticilerin cinsiyetleri, medeni durumları, gelir düzeyi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık olmadığı görülmektedir. Bunun yanı sıra yöneticilerin yaş ve öğrenim durumu değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmektedir. Yeşil pazarlamaya göre yapılan analizler neticesinde elde edilen bulgular yöneticilerin cinsiyetleri, medeni durumları, gelir düzeyi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık olmadığı görülmektedir. Bunun yanı sıra yöneticilerin yaş ve öğrenim durumu değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the positive or negative effects of the strategies to be followed during the implementation of innovation (new ideas) on green marketing strategies to be applied within the scope of environmental protection awareness. For this purpose, a survey was conducted with the CEOs and managers of the environmental protection, marketing, HR, production or R & D departments of the companies located in Ankara city center. The findings obtained as a result of the analysis made according to the innovation strategies, it is seen that there is no significant difference according to the variables of the managers' gender, marital status and income level. In addition, it is seen that there is no significant difference between administrators' age and educational status variables. The findings obtained as a result of the analysis made according to green marketing, it is seen that there is no significant difference according to the variables of gender, marital status and income level of the managers. In addition, it is seen that there is no significant difference between the age and educational status variables of the administrators.