Ergenlerde akran ilişkisi sosyal medya kullanımı ve yalnızlığın cinsiyet farkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between peer relations in adolescents, social media use, and gender differences of lonely
  1. Tez No: 697149
  2. Yazar: EDA ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK MELTEM TAŞDEMİR ERİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yapılan araştırmada 14-18 yaş arası ergenlerde akran ilişkileri , sosyal medya kullanımı ve yalnızlığın cinsiye farkları arasındaki ilişki incelenmiştir. Değişkenler arasında ilişki tespit edildiği taktirde ilişkinin yönü belirlenecektir. Yapılan araştırma ile birlikte demografik değişkenlere göre akran ilişkileri , yalnızlık düzeyleri ve sosyal medya kullanım düzeylerinin farklılık gösterip göstermemesinin tesit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 14-18 yaşları arasında ergen 178 öğrenci katılmıştır. Öğrenciler Bucak Adem Tolunay Fen Lisesi'nde öğrenim göre 14-18 yaşları arasındaki öğrencilerden random seçilmiştir. Bu araştırmada 14-18 yaşlarındaki ergenlere Sosyo-demografik Form, Yalnızlık Ölçeği, Akran İlişkileri Ölçeği ve Sosyal Medya Bozukluğu Ölçeği uygulanmıştır. Veriler Spss 25.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Kolmogorov Smirnov testi ile verilerin dağılımının normal olduğu görülmektedir. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotların (Ortalama, Standart sapma, frekans) yanı sıra Parametrik veriler için t- testi, ki kare ve One Way Anova Analizi, aralarındaki ilişkiyi saptamak için Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between peer relationships, social media use and gender differences among adolescents aged 14-18 years was examined. Once the relationship between the variables is determined, the direction of the relationship is determined. The purpose of the study was to determine if peer relationships, levels of loneliness, and levels of social media use differed by demographic variables. 178 adolescent students, ages 14-18, participated in the study. The students were randomly selected among the students aged 14-18 years studying at Bucak Adem Tolunay Science High School. In this study, Sociodemographic Form, Loneliness Scale, Peer Relationship Scale and Social Media Disorder Scale were applied to adolescents aged 14-18 years. The data were analyzed using the package program Spss 25.0. It can be seen that the distribution of the data is normal with the Kolmogorov Smirnov test. Descriptive statistical methods (mean, standard deviation, frequency) and t-test for parametric data, chi-square and one-way ANOVA analysis were used in the analysis of the study data and Pearson Correlation Analysis was used to determine the relationship between them.