Trivalent subünit ve split influenza aşılarının, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, bronşial astım olguları ve sağlık personelinde bağışık yanıta etkisi
The Effect of trivalent subunit and split influenza vaccines on immun system of chronic obstructive pulmonary disease, bronchial asthma and health care workers
  1. Tez No: 69716
  2. Yazar: ABDÜL LAMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAYAT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), hava akımını kronik ve geriye dönüşümsüz olarak kısıtlayan, küçük hava yollarının hastalığıdır. Astım ise, mast hücreleri, eozinofiller, T lenfositleri gibi çeşitli hücrelerin hava yollarında yaptığı kronik inflamatuar bir hastalıktır. KOAH ve astımlılar, influenzayı takip eden sekonder bakteriyel infeksiyonlar açısından risk grubu içinde yer almaktadırlar. Influenza aşısı, influenza ve bunu takip eden bakteriyel infeksiyonlara bağlı morbidite ve mortaliteyi azalttığından, bu tür risk gruplarına uygulanmaktadırlar. Aşının ilk akla gelen yararı, oluşturduğu nötralizan antikorların virusu bloke etmesi, ayrıca kısmen, sitotoksik T lenfositleri ile virus içeren hücrelerin ortadan kaldırılmasını sağlamasıdır. Çalışmamızda, iki ayrı teknoloji ile üretilen, subünit ve split influenza aşılarının, KOAH, astım ve sağlık personeli olgularında oluşturduğu anti influenza IgM ve IgG antikorlarının aşıdan önce, aşıdan 10 ve 30 gün sonraki seviyeleri ile klasik yol kompleman aktivasyon değerlerine bakılmıştır. KOAH olgularında, infeksiyöz ataklara yol açan viral etkenlerin önemli sayılabilecek bir kısmından, influenza A ve B etkenleri sorumlu tutulmaktadır. KOAH olgularının özellikle akut bakteriyel infeksiyonlara açık olmasında, nötrofil fonksiyonları önemli bir yer tutmaktadır. Bu olgularda influenza virusu nötrofil fonksiyonlarını baskılayabilmektedir. Influenza virüsünün konağın nötrofil fonksiyonlarına etkisinde, IL-8 gibi kemokinlerin yeri araştırılmaktadır, influenza aşılarının bu mekanizmadaki işlevi ise, net olarak belirlenebilmiş değildir. 95İnterlökinler; genelde lökositlerde yapılıp hücreler arası iletişimi sağlayan sitokinlerdir. înflamasyonun sekonder mediatörlerinden biri olan IL-8, nötrofîllerin temelde üç invitro etkisinden sorumludur. Bunlar: Kemotaksis, fagositoz ve oksidatif patlamadır. Çalışmamızda, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalında izlenen stabil KOAH ve astım olguları ile sağlık personeline subünit ve split influenza aşılan uygulanmıştır.Anti influenza A IgM ve IgG antikor seviyeleri ELİSA yöntemi ile ölçülmüştür. Nötrofîl fonksiyonlarına (NBT ve opsonizasyon ile) ve nötrofîl fonksiyonlarını düzenleyen IL-8 seviyelerine (serum ve balgam süpernatanında ELİSA ile) bakılmıştır. Çalışmamızın sonucunda; aşıdan sonraki 10.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) is a chronic disease, which irreversibly limits the air flow in the airways, whilst the bronchial asthma is a chronic inflamatory and reversible disease in which several cells such as mast cells, eosinophils and T cells involves in the airways. Those with COPD and bronchial asthma are at high risk for the influenza and consequent secondary bacterial infections. So as the influenza vaccine decreases the morbidity and mortality caused by these infections, it should be administered to those at high risk.The primary benefit of the vaccine is that neutral izative antibodies produced by the vaccine is that neutralizative antibodies produced by the vaccine blockade the duplication of the virus, and also that partially T cells diminishes the cells containing the virus. In our study, the aim was to invastigate the complement activated in the classical pathway and the humoral effect of the subunit and split vaccines in the heath care workers and cases with the diagnosis of COPD and asthma using laboratory methods. For this purpose, the serum levels of IgM and IgG antibodies produced by the subunit and split influenza vaccines in the COPD and bronchial asthma were compared during the pre- and post-treatment period and on the days of 10 and 30 as well. It has been considered that the influenza A and B has predominantly contributed to the viral infectious episodes (exacerbations) during the course of COPD. The neutrophil functions play an important role for the vulnerability of patients with COPD to the acute bacterial infections in particular. 97The interleukines which are produecd in the leucocytes provide an interaction between the cells. IL-8, a secondary mediator of the inflamatory process is mainly responsible for three in vitro functions of the neutrophils: Chemotaxis, phagocytosis and oxidative burst. In those with COPD and asthma, the influenza A virus may suppress the neutrophils via the chemokins such as IL-8. Therefore the usage of the influenza vaccine is not clear in this case. In our study, we investigate the effects of subunit and split influenza vaccines on the neutrophil functions. For this purpose, a subunit and split influenza vaccine was administered to with COPD and then the neutrophil functions ( NBT, opsonisation ) and the levels which regulates the neutrophil functions ( in the supernatant of the serum and sputum ) were assessed. The subunit and split vaccines were administered to health care workers, healthy working adults with stabile asthmatic patients and COPD patients who admitted to the Pulmonary Department, Cerrahpaşa Medical Faculty, Istanbul University, with the diagnosis of COPD and bronchial asthma. ELISA method was used to measure the levels of anti influenza A IgM and IgG antibodies. The NBT and opsonisation were measured using the light microscopy, whilst IL-8 by ELISA method. As a conclusion of our study, there is no a significant increase or decrease (p>0.05) in the neutrophil functions (NBT index) and the regulating IL-8 levels after the administration of the vaccine (on the days of 10 and 30) at the serum and sputum specimens of those with COPD, asthma and others. As a result of our study, a significant increase in the levels of anti influenza IgG antibodies particularly on the 30. day after the treatment (pO.OOl) has confirmed the efficacy of the influenza vaccines on those at high risk. This increase confirms the role of influenza vaccine in the development of humoral immunity against the influenza virus. 98