Helicobacter Pylori'nin nötrofil kemotaksisine olan etkisi ve Cag A ile olan ilişkisi
Effect of Helicobacter Pylori on neutrophil chemotaxis and the association with the Cag A expression
  1. Tez No: 69715
  2. Yazar: YAKUT AKYÖN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN HASÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu çalışma, üst endoskopi uygulanan hastalardan izole edilen 16 Helicobacter pylori susunun, nötrofil kemotaksis aktiveleri ve bu aktivitenin sitotoksin ilişkili gen A (Cag A) ile olan ilişkisi belirlenmek amacıyla yapıldı. Çalışmada nötrofil kemotaksisi hastalardan izole edilen suşların ve standart kontrol susun (H. pylori NCTC 11637) süpernatanları hazırlanarak, Boyden chamber metodu ile değerlendirildi. Pozitif kontrol olarak zimozan aktive serum (ZAS) ve negatif kontrol olarak beyin kalp infüzyon sıvı besiyeri + % 10 fötal dana serumu kullanıldı. Kemotaksisin (A) random migrasyona (B) olan oranı kemotaktik indeks (Kİ) olarak belirlendi. Cag A varlığının belirlenmesi için, kromozomal DNA setiltrimetil amonyum bromid (CTAB) metodu ile ekstrakte edildi. 348 bp'lik Cag A amplifiye edildi ve PCR ürünleri % 1 agarozjel'de yürütüldü. İstatistiksel analizler t-test, Mann-Whitney U test ve işaret test ile yapıldı. Hastalardan izole edilen herbir susun kemotaktik aktivite gösterdiği saptandı. Hasta grubunun Kİ ortalaması negatif kontrola göre yüksek bulundu (p0.05). Sonuç olarak, H. pylori suşlarının nötrofil kemotaksisine neden olduklarını ama bunun Cag A gen varlığı ile bir ilişkisi olmadığı gösterildi. Anahtar Sözcükler : H. pylori, Cag A, nötrofil kemotaksis. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Sixteen H. pylori strains, isolated from patients who had undergone upper endoscopy, were studied in order to determine their neutrophil chemotactic activity and the association to their Cag A expression. Supernatants of the 16 isolates and the reference strain, H. pylori NCTC 11637, were used in detecting the neutrophil chemotaxis activity by using Boyden chamber method. As positive control, Zymosan-Activated Serum (ZAS) and as negative control brain heart infusion broth+ % 10 fetal calf serum was used. The ratio of chemotactic movement (A) to random migration (B) was regarded as the chemotactic index (CI). To determine the presence of Cag A, chromosomal DNA was extracted by the CTAB method. A 348 bp internal fragment of the Cag A was amplified and the PCR products were resolved on a 1 % agarose gel. The statistical analysis was made by the Signed rank test, t-test and Mann^Whitney U test. All of the isolated strains showed chemotactic activity. The mean value of CI of the patient group was higher than the negative control (p0.05). We conclude that H. pylori strains do effect neutrophil chemotaxis, but there is no association with their Cag A expression. Key words : H. pylori, Cag A, neutrophil chemotaxis