Lektin verilen normal ve tümörlü farelerde serum, karaciğer, böbrek AST, ALT, GGT, ALP, CK aktiviteleri
Serum, liver, kidney enzymes activities in mice normal and with tumor are given lectin
- Tez No: 69717
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MENGİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
7.ÖZET Lektin Verilen Normal ve Tümörlü Farelerde Serum, Karaciğer, Böbrek AST, ALT, GGT, ALP, CK Aktiviteleri Bu çalışmada, intra peritonal (i.p.) olarak verilen Viscum album Aglutinin (VAA)'nın serum, karaciğer ve böbrekte AST, ALT, GGT, ALP, CK enzim aktiviteleri üzerine olan etkisi incelenmiştir. Deneme materyali olarak, 80 adet BALB/c erkek fare kullanılmış ve lektin deneme (LD), kanserli kontrol (KK), lektin kontrol (LK), normal kontrol (NK) olmak üzere dört eşit gruba ayrılmıştır. Donor bir fareden 0.1 mi (1.2x1 06) Erlich ascites hücresi alınmış ve bu hücreler kanserli kontrol ve lektin deneme grubuna i.p. olarak verilmiştir. Uygulama günü 0. gün olarak kabul edilmiştir. Aynı gün, normal kontrol ve lektin kontrol gruplarına 1 mi. serum fizyolojik i.p. olarak verilmiştir. Lektin kontrol ve lektin deneme grubuna, 1. ve 2. günlerde 1 ml./fare (100ng./fare) VAA verilirken, normal kontrol ve kanserli kontrol gruplarına 1ml. serum fizyolojik verilmiştir.Tüm gruplardan, kan örnekleri 2., 7. ve 15. günlerde göz venasından kapillar tüpler aracılığı ile serum tüplerine alınmıştır.Bu gruplardan, 2. günde 5 hayvan, 7. günde 5 hayvan, 15. günde ise 10 hayvan otopsiye gönderilmiş ve otopside, farelerden karaciğer ve böbrek organ örnekleri alınmıştır. Serum, karaciğer ve böbrek süpernantında AST, ALT, GGT, ALP, CK enzim aktiviteleri saptanmış ve Ehrlich ascites sıvı tümör miktarı ölçülmüştür. ROBiyokimyasal analizlerin sonucunda, tüm kontrol gruplarına göre lektin deneme grubunda serum AST, ALT, GGT, ALP ve CK aktiviteleri yükselmiştir. Tüm kontrol grublarına göre lektin deneme grubunda karaciğer AST, ALT, GGT ve ALP spesifik aktiviteleri yükselirken, CK spesifik aktivitesi değişmemiştir. Tüm kontrol grublarına göre lektin deneme grubunda böbrek AST, ALT, GGT ve ALP spesifik aktiviteleri yükselirken.kanserli kontrol grubuna göre lektin deneme grubundaki enzim spesifik aktivitelerinde anlamlı değişimler bulunamamıştır. Sonuç olarak VAA'nın yüksek dozunun, serum ve dokuların enzim aktivitelerini artırdığı, bu artışında VAA'nın toksik etkisinden kaynaklanabileceğini öne sürebiliriz. «s
Özet (Çeviri)
8.SUMMARY Serum, Liver, Kidney Enzymes Aktivities in Mice Normal and With Tumor Are Given Lectin In this study, the effect of Viscum album Agglutinine (VAA) given by i.p. rout on the activities of AST, ALT, GGT, ALP, CK enzymes were examined in sera, livers and kidneys of mice As experimental material, 80 BALB/c male mice were used and divided into four equal groups as lectin trial (LD), cancer control (KK), lectin control (LK) normal control (NK). 0.1ml (1.2x106) Erlich ascites cells were taken from a donor mause and those cells were given to the cancer conrol and lectin trial groups by i.p. route. Application day was assumed as day 0. In the same day, 1ml. serum physiologic was given normal control and lectin control groups by i.p.route. While 1ml/mause (100ng./mause) VAA was given in lectin control and lectin trial groups by i.p. in 1st and 2nd days. 1 ml/mouse serum physiologic was given to the normal control and lectin control groups. From the whole groups, the blood samples were taken from ocular vein via cappilar tubes into serum tubes in 2nd, 7th and 15th days, in the 2nd İL 1L day 5 animals, 7 day 5 amimals, 15 day 10 animals were sent for autopsy. In the autopsy, samples of liver and kidney tissues were taken from mice. AST, ALT, GGT, RAALP, CK enzyme activities were measured in serum and supematants of liver and kidney and amount of Ehrlich ascites was measured. As a result of biochemical analyses, serum AST, ALT, GGT, ALP, CK activities in lectin trial group increased in comparison with whole control groups. While liver AST, ALT, GGT, ALP specific activites increased in lectin trial group in comparison with whole control groups, CK specific activity was not changed. While kidney AST, ALT, GGT, ALP specific activities increased in lectin trial group in comparison with normal control and lectin control groups, in the enzymes specific activities was not found to be significant in lectin trial group in comprasion with cancer control group. The increase of enzymes activities of sera and tissues were conclude to be a result the toxic effect of VAA. 65