Sac metal ve tel sektöründe AHP yöntemiyle tedarik zinciri performans kriterlerinin ölçümü
Supply chain performance criteria measurements of sheet metal and wire industry with AHP method
- Tez No: 697204
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ KANTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Sac metal, ülkemizde ve Dünya'da başta otomotiv ve inşaat olmak üzere birçok sektörde kullanımı olan, değerli ve yaygın bir endüstriyel ham maddedir. Hem yerel hem de uluslararası piyasalarda dolar cinsinden fiyatlandırılmaktadır. İşlenmesi yüksek teknoloji gerektiren bu ürün, zayiatın azaltılması amacıyla etkin bir tedarik zinciri yönetimi içerisinde değerlendirilmelidir. Özellikle COVID-19 pandemi sürecinde piyasaya arz edilen miktarın talep edilen miktarın gerisinde kalması, etkin tedarik zinciri yönetimini daha kritik hale getirmektedir. Çalışmada, sac metal sektöründe tedarik zinciri performans kriterlerinin öncelik sırasına konularak en uygun müdahale alanlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, Tedarik Zinciri Operasyon Referans Modeli'nde (SCOR) belirtilen ve performans ölçümünde kullanılan 5 ana kriter ve buna bağlı alt kriterler ortaya konmuş ve Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) metoduyla karşılaştırılarak kriter önem dereceleri belirlenmiştir. Bu kapsamda İstanbul ili Tuzla ilçesi sınırların konuşlu olan ve sac metal sektöründe faaliyet gösteren bir firmada çalışmakta olan 4 ayrı tedarik zinciri yöneticisiyle gerçekleştirilen görüşmeler sonucu, literatürde belirtilmiş olan 5 ana kritere ek olarak 48 adet alt kriter belirlenmiş ve bu kriterler AHP yöntemiyle hiyerarşi ağacı şeklinde ikili eşleştirilerek puanlandırılmışlardır. Hesaplanan kriter değerleri ışığında, ana kriterler içerisinde“Güvenilirlik”ilk sırada yer alırken, onu sırasıyla“Maliyet”,“Cevap Verebilme”,“Varlıklar”ve“Esneklik”takip etmiştir. SCOR model ve AHP yöntemi ile alakalı ayrı ayrı çalışmalar bulunsa da, iki konunun bir arada işlendiği çalışmaların nispeten az olması, çalışmanın özgünlüğünü artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sheet metal is a valuable and common industrial resource that is used in various industries, espescially in automative and construction in our country and around globe. It is priced by US Dollar in both local and global markets. This product which requires high thechnology to be worked, should be reclaimed within an effective supply chain management. Espescially while observing that global supply remaining under the demand during COVID-19 pandemic, effective supply chain management becomes more critical. In this thesis, it is aimed to determine the most optimal implementation areas by identifying prioritiziation amongst the supply chain performance criterias in sheet metal industry. In the thesis, 5 general performance criterias which were mentioned in Supply Chain Operations Referance Model (SCOR) and sub-criterias were identified and were compared and evaluated with each other dually by using the Analytical Hierarchy Process (AHP) method. As a result of interviews with 4 seperate supply chain managers in a company that operates within sheet metal industry and based in Tuzla district of city of İstanbul, 48 sub-criterias in addition to 5 general criterias were identified and as an analytical hierarchy tree, they were matched dually with each other and were evaluated by AHP method. As the results of evaluations show,“Reliability”comes first and other criterias“Costs”,“Responding”,“Assets”and“Agility”follows, respectively. Even several researchs about SCOR Model and AHP method exist seperately, by observing the lack of researchs that brings these two topics together, raises the originality of this thesis.