Sosyal bilgiler öğretmenlerinin ve öğretmen adaylarının Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi yeterliliklerinin incelenmesi
Investigation of Technological Pedagogical and Content (TPACK) competencies of social studies teachers and candidates
- Tez No: 697205
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU GENÇTÜRK GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Son yıllarda yaşanan teknolojik ilerlemeler, eğitim ve öğretim faaliyetlerini de etkilemektedir. 21.yy becerilerine sahip bireylerin yetiştirilebilmesi için teknolojik gelişmelerin eğitim sürecinin farklı alanlarına dâhil edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, Sosyal bilgiler öğretmenlerinin ve öğretmen adaylarının teknolojik pedagojik alan bilgisi yeterliliklerini farklı değişkenler açısından incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu, Bayburt ve Trabzon illerinde görev yapan 161 sosyal bilgiler öğretmeni ve 11 farklı üniversitede öğrenim görmekte olan 640 öğretmen adayı (1.ve 4. Sınıf) oluşturmaktadır. Araştırma nicel olup kesitsel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak Horzum, Akgün ve Öztürk (2014) tarafından geliştirilen Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (TPAB) Yeterlilikleri Ölçeği kullanılmıştır. Ölçekten elde edilen veriler SPSS 21.0 ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre sosyal bilgiler öğretmenleri AB ve PAB alt faktörlerinde kendilerini çok yeterli, TB, PB, TAB, TPB ve TPAB alt faktörlerinde ise yeterli algılamaktadırlar. En düşük ortalaması olan alt boyut TB ve en yüksek ortalaması olan alt boyut ise AB olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmen adaylarının Sosyal Bilgiler öğretmen adaylarının TB, PB, AB, TAB, PAB, TPB ve TPAB alt boyut faktörlerinde kendilerini yeterli seviyede gördükleri söylenebilir. . En düşük ortalaması olan alt boyut TB ve en yüksek ortalaması olan alt boyut ise PAB olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sosyal bilgiler öğretmenlerinin, aday öğretmenlere göre TPAB yeterlilikleri düşük bulunurken Alan bilgisi boyutunun ise yüksek olduğu görülmüştür. Elde edilen sonuçlara dayalı olarak öğretmen ve öğretmen adaylarına, TPAB yeterliliklerini geliştirmeye ve eğitimde teknoloji entegrasyonu sağlayamaya yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Technological advances in recent years also affect education and training activities. In order to raise individuals with 21st century skills, technological developments should be included in different areas of the education process. The aim of this study is to examine the technological pedagogical content knowledge competencies of social studies teachers and teacher candidates in terms of different variables. The study group of the research consists of 161 social studies teachers working in the provinces of Bayburt and Trabzon and 640 teacher candidates (1st and 4th grade) studying at 11 different universities. Quantitative method was used in the research. The Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK) Competencies Scale developed by Horzum, Akgün, and Öztürk (2014) was used as a data collection tool. The data obtained from the scale were analyzed with SPSS 21.0. According to the results of the research, social studies teachers perceive themselves to be very sufficient in the sub-factors of AB and PCK, and sufficient in the sub-factors of TD, PC, MAP, TPB and TPACK. It was concluded that the sub-dimension with the lowest average was TB and the sub-dimension with the highest average was AB. It can be said that pre-service teachers see themselves at a sufficient level in the sub-dimension factors of Social Studies teacher candidates TB, PC, AB, TAB, PCK, TPB and TPACK. . It was concluded that the sub-dimension with the lowest mean was TB and the sub-dimension with the highest mean was PAD. While the TPACK competencies of the social studies teachers were found to be low compared to the novice teachers, it was seen that the content knowledge dimension was high. Based on the results obtained, suggestions were made to teachers and prospective teachers to improve their TPACK competencies and to integrate technology in education.