Trabzon hurması budama atıklarının briket formunda katı biyoyakıt olarak değerlendirilebilme olanaklarının araştırılması
Investigating utilization possibiities of persimmon pruning residues for solid biofuel in the form of briquettes
- Tez No: 697217
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN ALP KAĞAN GÜRDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Ziraat, Energy, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım Makinelerı ve Teknolojileri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Ülkemiz enerji ihtiyacı bakımından ele alındığında üretim ve tüketim değerleri incelendiğinde ihtiyacının yaklaşık olarak %80'ini dışarıdan ithal etmektedir. Enerji bakımından dışarıya bağlı olunması ülke ekonomisinin gelişmesi ve büyümesinin önünde büyük bir engel teşkil etmektedir. Türkiye fosil kaynaklar bakımdan fakir olmasına rağmen yenilenebilir enerji kaynakları bakımından zengin sayılabilecek konumdadır. Türkiyede tarımsal faaliyetler sonucu çok büyük miktarlarda atık ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada, Trabzon hurması meyve ağacının budanması sonucu açığa çıkan atıklar briket üretimi için kullanılmıştır. Çalışmada; 2 farklı nem (%12-15) içeriğinde, 3 farklı öğütme (3, 5 ve 8 mm) inceliğinde ve 4 farklı sıkıştırma (80-120-160-200 MPa) basıncında briketler elde edilmiştir. Elde edilen atıkların, alt ısıl değeri 18.68 MJ.kg-1 ve kül içeriği ise %2.36 olarak belirlenmiştir. Mekanik dayanıklılık olarak, Tumbler testi sonucunda en yüksek dayanıklılık %12 nem, 5 mm öğütme inceliği ve 200 MPa sıkıştırma basıncınca %89.17 ile elde edilirken en düşük dayanım %15 nem, 3 mm öğütme inceliği ve 80 MPa sıkıştırma basıncında tespit edilmiştir. Uygulanan Shatter testi sonucunda ise en yüksek dayanıklılık %15 nem, 3 mm parçacık boyutu ve 120 MPa sıkıştırma basıncında elde edilirken en düşük dayanıklılık %12 nem, 5 mm öğütme inceliği ve 120 MPa sıkıştırma basıncında elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey imports aprox. 80 % of it's energy needs from abroad when considering the production and consumption values. External dependency in terms of energy poses a major obstacle to the development and growth of economy. Turkey is situated in rich renewable energy sources but poor in fossil fuels. A huge quantity of waste is produced out of big agricultural production in Turkey. In this study, the wastes generated by pruning the persimmon fruit tree were used for briquette production. In the study; briquettes were produced with 2 different moisture (12-15%) content, 3 different grinding (3, 5 and 8 mm) fineness and 4 different compression (80-120-160 200 MPa) pressures. The lower calorific value and the ash content were recorded as 18.68 MJ.kg-1 and 2.36%, respectively. As a result of the Tumbler test, the highest strength was obtained with 89.17% at 12% moisture, 5 mm grinding fineness and 200 MPa compression pressure, while the lowest strength was determined at 15% moisture, 3 mm grinding thickness and 80 MPa compression pressure. Shatter test were as follows; the highest strength was obtained at 15% moisture, 3 mm particle size and 120 MPa compression pressure, while the lowest strength was obtained at 12% moisture, 5 mm grinding fineness and 120 MPa compression pressure.