A computational model and psychological investigation of event segmentation and learning
Olay ayırma ve öğrenmenin hesaplamalı bir modeli ve psikoloji temelli bir araştırması
  1. Tez No: 697263
  2. Yazar: HAMİT BAŞGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE UĞUR, DR. ÖĞR. ÜYESİ İNCİ AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Psikoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişsel Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Event is a fuzzy term that refers to bounded spatio-temporal units, which guide behavior to allow adaptation to complex environments. The study of event segmentation investigates mechanisms behind detecting these spatial-temporal units. Event segmentation theory states that people predict ongoing activities and monitor their prediction errors for segmentation. In this study, the mechanism underlying the event segmentation ability was enlightened with computational models and psychological experiments. Firstly, inspired by event segmentation theory and predictive processing, a computational model of event segmentation and learning was introduced. The performance of the model was compared with humans in point-light displays-based psychological experiments to verify that it can segment ongoing activity into meaningful units, learn them via passive observation, and represent them in its internal representational space. Results indicated that the computational model reached a comparable performance to humans in event segmentation and event representation experiments. Secondly, focusing on the role of prediction errors in event segmentation, several psychological experiments were conducted with the aim of revealing the effect of sensory information (bottom-up processes) and expectation (top-down influence) on perceived event boundaries. Results of psychological experiments were discussed in light of possible implications and future directions.
Özet (Çeviri)
Olay sınırlı uzaysal ve zamansal bir birime işaret eden belirsiz bir terimdir ve davranışları yönlendirerek karmaşık ortamlara uyumu sağlar. Olay ayırma çalışmaları uzaysal ve zamansal birimlerin tespitinin altında yatan mekanizmaları araştırır. Olay ayırma teorisi ise insanların süregelen aktiviteleri tahmin ettiğini ve olayları birbirinden ayırmak için öngörü hatalarını sürekli olarak izlediğini öne sürer. Bu çalışmada, olay ayırma yeteneğinin altında yatan mekanizma hesaplamalı modeller ve psikoloji deneyleri yoluyla aydınlatılmaya çalışılmıştır. İlk olarak, olay ayırma teorisinden ve öngörülü işlemeden ilham alınarak, olay öğrenme ve ayırmanın hesaplamalı bir modeli geliştirilmiştir. Modelin süregelen aktiviteyi anlamlı bütünlere ayırdığını, onları pasif gözlem ile öğrendiğini ve içsel temsil uzayında temsil ettiğini kanıtlayabilmek için, modelin performansı nokta-ışık görüntülerinden yararlanılarak oluşturulan psikoloji deneyleriyle test edilmiştir. Sonuçlar hesaplamalı modelin olayları ayırma ve temsil etme performansının insanlarla kıyaslanabilir düzeyde olduğunu göstermektedir. İkinci olarak, tahmin hatalarının olay ayırmadaki rolü dikkate alınarak, duyusal bilginin (aşağıdan-yukarıya işleme) ve beklentinin (yukarıdan-aşağıya etki) algılanan olay sınırları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu kısımdaki araştırmaların sonuçları olası çıkarımlar ve gelecekte yapılacak çalışmalar açısından tartışılmıştır.