A numerical approach for predicting hemodynamic characteristics of 3D aorta geometry under pulsatile turbulent blood flow conditions using fluid-structure interaction
Sıvı-yapı etkileşimini kullanarak pulsatil türbülanslı kan akışı koşullarında 3B aort geometrisinin hemodinamik karakteristiklerini öngörmek için sayısal bir yaklaşım
  1. Tez No: 791999
  2. Yazar: AHMET SAAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM KUNT ATALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Makine Mühendisliği, Bioengineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Dünya genelindeki ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer alan kardiyovasküler hastalıklar topluma ekonomik, sosyal ve psikolojik olarak ciddi zarar vermektedir. Bu nedenle kardiyovasküler hastalıkların olabildiğince erken teşhis edilmesi hayati bir durum haline gelmiştir. Klinisyenlerin acil bir ameliyat öncesi karar alma, bireyselleştirilmiş risk tahmini ve sanal tedavi planlaması için güvenilir ve hızlı sayısal yaklaşımlara ihtiyaç duyması; biyomedikal alanında -özellikle kardiyovasküler tıpta- HAD uygulamalarının kullanımını yaygınlaştırmıştır. Mevcut çalışmanın temel amacı, pulsatil türbülanslı kan akışı ile 3-D aort geometrisinin hemodinamik özelliklerine dair bilgi sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda, hesaplamalı akışkanlar dinamiği (CFD) ve sonlu elemanlar analizini (FEA) birleştiren sayısal akışkan-yapı etkileşimi (FSI) analizi ile kan ve damar mekanizması değerlendirilmiştir. Ayrıca türbülans, viskoz ve damar modelleme parametrilerinin hemodinamik özelliklere etkisi araştırılmıştır. Araştırmalar, salınımlı kesme indeksi, hız alanı karakteristikleri, von-Mises stresi ve yer değiştirme gibi çıktı parametrelerini karşılaştırmak için on iki türbülans mode-li, iki Newtonian olmayan akış modeli ve farklı damar modelleme parametrileri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, düşük Reynolds düzeltmeli SST k-omega mode-linin hemodinamik özellikleri tahmin etmede daha iyi olduğunu göstermiştir. Önerilen hesaplama modeli, gerçekçi sanal model olarak tanımlanan kardiyovasküler sistemin dijital ikizi için bir başlangıç çalışması olarak düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases are the leading cause of death all around the world and harm the society in terms of economically, socially, and psychologically. Hence diagnosing cardiovascular diseases as early as possible has become vital circumstance. Since clinicians need reliable and fast numerical approaches for their urgent pre-surgery decisions, individualised risk prediction and virtual treatment planning, CFD has become widespread in biomedical especially in cardiovascular medicine. The main aim of current study is to provide insight to hemodynamic characteristics of 3-D aorta geometry with pulsatile turbulent blood flow. In line with this purpose, blood and vessel mechanism has been evaluated through numerical fluid-structure interaction (FSI) analysis that couples computational fluid dynamics (CFD) and finite element analysis (FEA). Besides, effects of turbulence modelling, viscous effects and solid domain parameters such as artery thickness, elastic modulus and Poisson's ratio on hemodynamic characteristics have been investigated. The investigations are carried out by using twelve turbulence models, two Non-Newtonian models and different solid domain values to compare output parameters such as oscillatory shear index, velocity field characteristics, von-Mises stress and displacement. Results have shown that SST k-omega with low-Re corrections model seem to be better capable of predicting hemodynamic characteristics. Proposed computational model can be considered as an initial work for the digital twin of cardiovascular system which is described as the realistic virtual model.