Engelliler için erişilebilirlik: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Halkalı Kampüsü örneği
Accessibility for the handicapped students: Istanbul Sabahattin Zaim University Halkali Campus case
  1. Tez No: 697267
  2. Yazar: MÜCAHİT TUĞLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KORHAN BİNARK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Halkalı Kampüsü örneği üzerinden yapılan bu çalışmanın amacı günlük yaşantıda çoğu zaman farkına dahi varılmayan görme ve yürüme engelli bireyler için sorun oluşturan engelleri tespit etmek, görme ve yürüme engelli bireylerin sorunsuz olarak kampüsteki tüm alanlara ulaşımlarını sağlayacak çözüm önerileri sunmak ve bununla birlikte farklı üniversite kampüsleri ile toplumun geneline bu konuda hassasiyet ve farkındalık kazandırmaktır. Nitel araştırma yöntemi ile aktif kullanımda olan tüm kampüs alanları ve binaları görme ve yürüme engelliler için mekânda erişilebilirlik açısından incelenmiştir. Çalışmalar sonucunda; kampüs alan ve binalarının görme engelliler açısından oldukça zayıf durumda, yürüme engelliler açısından daha iyi durumda olsa da yine zayıf durumda olduğu tespit edilmiştir. Bu manada kampüs alanında ve binalarda noktasal tespitler üzerinden ve genel olarak bir iyileştirme yapılmasına yönelik çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, which was carried out on the example of Istanbul Sabahattin Zaim University Halkalı Campus, is to identify the obstacles which are often not even noticed in daily life but that cause problems for the visually and walking disabled individuals, to offer solutions which will enable the visually and walking disabled individuals to reach all areas on the campus without any problems, moreover, to bring sensitivity and awareness to other university campuses and the society. With the qualitative research method, all campus areas and buildings that are in active use were analyzed in terms of accessibility for the visually and walking impaired. As a result of the studies; It has been determined that the campus area and buildings are in a very weak condition for the visually impaired and in a better condition for the walking disabled, but still in a weak condition. In this sense, solution suggestions have been made in the campus area and buildings, to solve the determined problems and for a general improvement.