Metaheuristic approaches for the generalized assignment problem of an online education website
Bir çevrimiçi eğitim web sitesinin genelleştirilmiş atama problemine yönelik metasezgisel yaklaşımlar
- Tez No: 697284
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
BinYaprak, çevrimiçi eğitim içerikleri ve ilham veren başarı hikayeleri sunmanın yanı sıra çevrimiçi ve çevrimdışı etkinlikler aracılığıyla bir ağ platformu sunan TurkishWIN 'in (Türk Kadınlarının Uluslararası Ağı) bir girişimidir. BinYaprak çevrimiçi eğitim web sitesi, bilgi keşfinin kolaylığı için uzmanlar ve öğreniciler arasında içerik ve ağ (networking) oluşturmayı amaçlamaktadır. Uzmanlar, bilgi ve deneyimlerini ilgili öğrenicilerle paylaşmak için platforma ücretsiz olarak katılan kişilerdir. Öğreniciler ise yeni beceriler öğrenmek, yeni ağlar kurmak, yeni işler ve fırsatlar hakkında bilgi edinmek için platforma ücretsiz olarak katılırlar. Bu nedenle bu çalışma, BinYaprak online eğitim websitesinin kullanıcılarını mümkün olduğunca tatmin etmeye çalışan, bir uzmana öğrenici ataması sağlamayı amaçlamaktadır. Bir uzmana birden fazla öğrenici atanabilir ve her bir öğrenici, her bir uzmanın ayırabileceği toplam seans sayısına bağlı olarak, en fazla bir uzmana atanabilir, böylece NP-zor bir problem olan genelleştirilmiş atama problemi (GAP) oluşur. Bu çalışmada, BinYaprak çevrimiçi eğitim web sitesinin genelleştirilmiş atama problemi (GAP)' ini çözmek için, doğadan ilham alan yeni bir metasezgisel olan Göç Eden Kuşlar Optimizasyon algoritması ve bir hibrit Benzetilmiş Tavlama ve Tabu Arama algoritmasının uygulamasını sunmaktayız. Göçmen Kuşlar Optimizasyon ve hibrit Benzetilmiş Tavlama ve Tabu Arama algoritmaları, BinYaprak web sitesinin küçük ve büyük boyutlu test problemleri kullanılarak test edilmiştir. Ayrıca, Gurobi Python API' ını metasezgisel yöntemlerimizin performanslarını karşılaştırabileceğimiz temel bir referans olarak kullandık. Sayısal analizlerimiz, hibrit Benzetilmiş Tavlama ve Tabu Arama algoritmasının, çözüm kalitesi ve hesaplama süresi bakımından, Göçmen Kuşlar Optimizasyon algoritmasından daha iyi performansa sahip olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla, tasarladığımız hibrit Benzetilmiş Tavlama ve Tabu Arama algoritması, BinYaprak online eğitim websitesinin genelleştirilmiş atama problemine iyi sonuçlar sağlamak için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
BinYaprak is a TurkishWIN (Turkish Women's International Network) initiative that offers role model stories for inspiration, educational content, real-life stories and a networking platform through online and offline events. BinYaprak online education website aims to create ways for content and network aggregation between experts and learners for the ease of knowledge discovery. Experts are the people who join the platform for free in order to share their knowledge and experience with interested learners. Learners join the platform for free to learn new skills, access new networks, and find out new jobs and opportunities. Thus, this study aims to provide an assignment of a learner to an expert which satisfies both sides as much as possible. An expert can be assigned to more than one learner ensuring each learner is assigned at most one expert subject to each expert's capacity, thus the problem becomes a generalized assignment (GAP) which is known as an NP-Hard problem. In this study, we present a new implementation of a nature-inspired metaheuristic algorithm called Migrating Birds Optimization (MBO) and a hybrid of Simulated Annealing (SA) and Tabu Search (TS) methods in order to solve the GAP of BinYaprak online education website. In our computational study, we tested both MBO and hybrid SA/TS on small and large-sized instances of GAP of BinYaprak website. Also, we used Gurobi Python API as a baseline reference against which we can compare our heuristic methods' performances. Our numerical analyzes show that the hybrid SA/TS outperforms the MBO in terms of solution quality and computational effort, hence hybrid SA/TS can be used in practice to obtain high quality solutions.