Biçimlendirici değerlendirmeye dayalı editörlük çalışmasının ilkokul öğrencilerinin yazılı anlatım başarıları üzerine etkisi
The effect of editorial study based on formative assessment on primary school students' writing success
- Tez No: 697283
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK TAVŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı biçimlendirici değerlendirmeye dayalı editörlük çalışmasının ilkokul öğrencilerinin yazılı anlatım başarıları üzerine etkisini araştırmaktır. Araştırmada verilerin toplanması, analiz edilmesi ve yorumlanması aşamalarında nicel ve nitel araştırma metotlarının bir arada kullanıldığı karma yöntem araştırmalarından açıklayıcı karma desen kullanılmıştır. Açıklayıcı karma desenin kullanıldığı bu araştırmanın nicel boyutunda öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen, nitel boyutunda durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul ili Gaziosmanpaşa ilçesinde bir devlet ilkokuluna devam eden 32 ilkokul üçüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışmaya 12 hafta devam edilmiştir. Deney grubundaki öğrencilerle Türkçe dersi kapsamında yazma öğrenme alanına yönelik yapılan uygulamalarda ''biçimlendirici değerlendirmeye dayalı editörlük çalışmasına'' yer verilmiş, kontrol grubundaki öğrencilerle ise bu derste herhangi bir müdahalede bulunulmamış ve Türkçe dersi öğretim programına bağlı olarak yazma etkinlikleri sürdürülmüştür. Araştırmanın nicel verileri 6+1 Analitik Yazma Değerlendirme Ölçeği ile nitel verileri ise yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılarak toplanmış ve analiz edilmiştir. Nicel verilerin analizi t- testi, Mann Whitney- U testi kullanılarak yapılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise çalışma sonunda deney grubu öğrencileriyle yapılan görüşmeler ile öğrencilerin editörlük çalışmasına yönelik söylemleri değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre biçimlendirici değerlendirmeye dayalı editörlük çalışmasının ilkokul öğrencilerinin yazılı anlatım başarı düzeylerini arttırmada etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışma sonucunda öğrencilerin yazılı metin oluştururken konu seçimi, anlatım, yazım kuralları ve noktalama işaretleri, kelime ve cümle seçimi, harf ve kelimelerin doğru yazımına daha fazla özen gösterdikleri görülmüştür. Ayrıca yazılı metin oluşturma sürecinde öğrencilerin aktifleştirilmesiyle sürecin eğlenceli hale dönüştürülmesinin öğrencilerin yazı yazmaya karşı olumlu tutum geliştirmeleri üzerinde etkili olmuştur. Bu çalışmadaki biçimlendirici değerlendirme etkinlikleriyle öğrencilerin bilişsel ve devinişsel gelişimleri arttırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of editorial study based on formative assessment on primary school students' writing success. Mixed methods design where qualitative and quantitative research methods are used together, the explanatory mixed methods design was used in the data collection, data analysis, and interpretation phases of this study. Quasi-experimental design with pre-test and post-test control groups was utilized in the quantitative phase of the study whereas the case study method was utilized in the quantitative phase. The participants of the study consist of 32 third grade students enrolled in a public primary school in the Gaziosmanpaşa district in Istanbul. The study lasted for 12 weeks. The activities for writing education in the Turkish course included“editorial study based on formative assessment”for students in the experimental group whereas there was no intervention for the control group, and writing activities continued as stated in the syllabus in the Turkish course. The quantitative data of the study was analyzed using the 6+1 Analytic Writing and Assessment Scale, and the qualitative data was analyzed using semi-structured interview forms. The quantitative data was analyzed by using t-test, and Mann Whitney-U test. The qualitative data was analyzed by evaluating the experimental group students' statements regarding the editorial study during interviews. The results of the study demonstrated that editorial study based on formative assessment was successful in increasing primary school students' level of success in written expression. The results of this study showed that students are more careful about choosing topic, expression, spelling rules and punctuation, word and sentence choice, and accurate spelling of letter and words when forming written texts. In addition, turning the process of writing into a fun activity by ensuring active participation of students has been shown to be effective in allowing students to develop a positive attitude towards writing. The formative assessment activities used in this study have increased students' cognitive and psychomotor development.