Trabzon ilinde görev yapan beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin futbolda yetenek seçim kriterleriyle ilgili görüşlerinin belirlenmesi
Determining the opinios of physical education and sport teachers working in Ortahisar district of Trabzon provience on talent selection criteria in football
  1. Tez No: 697293
  2. Yazar: MİRAÇ BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT AYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Günümüzde futbolda yetenek seçimi spor araştırmaları alanında ilgi görmeye başlayan bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de futbola olan yatırımlar gün geçtikçe artmakta bu sebeple futbolda yetenek seçimi ile ilgili araştırmaların giderek popülerlik kazandığı bilinmektedir. Futbolda yetenek seçimi yaparken bir takım kriteri bilmek, yorumlamak ve analiz etmek gereklidir. Buradan hareket ile bu araştırmanın amacı, Trabzon ilinde Ortahisar ilçesinde görev yapan beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin futbolda yetenek seçim kriterleriyle ilgili görüşlerinin belirlenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu, Trabzon ilinde Ortahisar ilçesinde ilköğretim kademesindeki okullarda görev yapan 42'si erkek (%89,36), 5'i kadın (%10,64) toplam 47 beden eğitimi ve spor öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada nicel araştırma tekniklerinden betimsel yöntem kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Müniroğlu ve Gürkan (2001) tarafından geliştirilen likert tipi ''Futbolda Yetenek Seçim Kriterleri Belirleme" isimli anket kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin parametrik testlerin istediği yeterliliklere sahip olup olmadığına (Çarpıklık ve Basıklık) değerlerine Kolmogorov-Smirnov testi ile karar verilmiştir. Elde edilen veriler frekans, yüzde ve aritmetik ortalamayla çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen veriler SPSS 22 programı aracılığı ile incelenmiştir. Araştırmada sonuç olarak beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin futbolda yetenek seçimi belirleme kriterlerinde fiziksel, biomotor ve çevresel değişkenler arasında istatistiksel açıdan farklılık bulunmuştur. Araştırma grubunu oluşturan beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin biomotor değişkenleri araştırmanın diğer değişkenlerine göre (fiziksel, psikolojik ve çevresel) daha fazla dikkate aldığı görülmüştür. Fiziksel değişkenler kategorisinde kilo değişkenini boy değişkenine göre daha çok dikkate aldıkları bulunmuştur. Çevresel etken değişkeni incelendiğinde, beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin bu kategorideki kriterleri diğer (fiziksel, biomotor ve psikolojik) değişkenlere göre daha az dikkate aldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, talent selection in football emerges as a topic that has begun to attract attention in the field of sports research. As in the whole world, investments in football are increasing day by day in our country, so it is known that research on talent selection in football is gaining popularity. It is necessary to know, interpret and analyze a number of criteria when choosing talent in football. From this point of view, the aim of this research is to determine the opinions of physical education and sports teachers working in Ortahisar district of Trabzon province about talent selection criteria in football. The study group of the research consists of 47 physical education and sports teachers, 42 male (89.36%) and 5 female (10.64%), working in primary schools in Ortahisar district of Trabzon province. Descriptive method, which is a quantitative method, was used in the research. The Likert-type“Quality Selection Criteria in Football Questionnaire”developed by MUNIROĞLU and GÜRKAN (2001), was used as a data collection tool. A single sample Kolmogorov Smirnov Test was applied to determine whether the measurements were in accordance with the normal distribution. Obtained data were analyzed with frequency, percentage and arithmetic mean. The data obtained as a result of the research were examined through the SPSS 22 program. As a result of the study, a statistical difference was found between physical, biomotor and environmental variables in the criteria for determining the talent selection of physical education and sports teachers in football. It has been observed that the physical education and sports teachers, who constitute the research group, consider biomotor variables more than the other variables (physical, psychological and environmental) of the research. In the category of physical variables, it was found that they considered the weight variable more than the height variable. When the environmental factor variable was examined, it was seen that physical education and sports teachers paid less attention to the criteria in this category than other (physical, biomotor and psychological) variables.