Güreş ve kayak antrenmanlarının bazı solunum parametreleri üzerine etkisi
The effects of wrestling and skiing trainings on some respiratory parameters
  1. Tez No: 697294
  2. Yazar: SAVAŞ GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı, güreş ve kayak antrenmanlarının bazı solunum parametreleri üzerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya yaşları 18-30 arasında değişen 45 gönüllü erkek katılmıştır. Çalışmaya katılan denekler, birinci grup düzenli antrenman yapan profesyonel kayakçılar (n=15), ikinci grup düzenli antrenman yapan profesyonel güreşçiler (n=15) ve üçüncü grup sedanter (n=15) erkekten oluşmuştur. Çalışmada deneklerin bazı solunum parametrelerinin (FEV1, FEV1/FVC (%), PEF, FEF25-75%, VC, MVV) ölçümü için spirometre (Pony Fx, Italy) cihazı kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde SPSS 20 paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın hipotezlerini test etmek amacıyla çoklu karşılaştırmalar için One Way Anova testi ve hangi gruplar arasında fark bulunduğu tespit etmek amacıyla Tukey testi yapılmış ve anlamlılık değeri p.05).
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of wrestling and skiing trainings on some respiratory parameters. A total of 45 male volunteers between the ages of 18 and 30 participated in the study. The volunteers participating in the study consisted of professional skiers (n = 15) who regularly train and constituted the first group, professional wrestlers (n = 15) who regularly train and constituted the second group, and sedentary (n = 15) men, who constitıuted the third group. In the study, a spirometer (Pony Fx, Italy) device was used to measure some respiratory parameters (FEV1, FEV1 / FVC (%), PEF, FEF25-75%, VC, MVV) of the subjects. SPSS 20 package software was used for the analysis of obtained data. In order to test the hypotheses of the study, the One Way Anova test was conducted for multiple comparisons, and the Tukey test was carried out to determine the difference between the groups, and the significance value was found to be p .05).