Seyahat işletmelerinde bilgi teknolojilerinin değişime etkileri: Gaziantep ili A grubu seyahat acentaları örneği
Effects of information technologies in travel agencies: Gaziantep province group A travel agencies as an example
- Tez No: 697297
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Günümüz dünyasının seyahat acentalarında kullanılan bilgi teknolojilerinde sürekli bir değişim yaşanmaktadır. Seyahat acentaları varlıklarını devam ettirebilmek ve rekabet edebilmek için bu durumun farkında olmaları ve değişime uyum sağlamaları gerekmektedir. Özellikle bilgi teknolojileri alanındaki değişimler, sadece mekanik sistemlerdeki değişimleri tetiklemekle kalmamış aynı zamanda sosyal sistemlerde de büyük değişimlere sebep olmuştur. Bu nedenle, bilgi teknolojilerinin değişime etkilerinde birçok etken söz konusu olmaktadır. A grubu seyahat acentalarında bilgi teknolojilerinde değişimin etkilerinin neler olduğunu, bu faktörler doğrultusunda acentalarının karşılaştıkları sorunları ve bu sorunlara yönelik çözüm önerilerini ortaya koymak için nitel bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırma, Gaziantep'te A grubu seyahat acentalarındaki yetkili kişilerle ve çalışanlarla yapılmıştır. Verilerin elde edilmesinde 16 kişi ile görüşme sağlanmıştır. Görüşmelerden elde edilen verilerin analizinde MAXQDA Nitel Veri Analiz Programı'ndan yararlanılmıştır. Bu araştırma ile A grubu seyahat acentalarında kullanılan bilgi teknolojilerinde değişimi etkileyen 7 faktör elde edilmiştir. Etki eden faktörler teknolojik çevre, ekonomik çevre, doğal çevre, sosyokültürel çevre, politik ve yasal çevre, gelişim için öneriler ve değişimdir.
Özet (Çeviri)
Information technologies employed by the travel agencies of today's world are experiencing a continuous change. Travel agencies are required to be able to continue their assets and compete this situation and adapt to change. Especially the changes in the field of information technology have triggered not only the changes in mechanical systems but also have caused great changes in social systems. Therefore, there are many factors in the effects of information technologies on the change. In group A travel agencies, a qualitative study has been done for determining the effects of change in information technologies, the problems they face in line with these factors, and to reveal solutions for these problems. This study was carried out in group A travel agencies of Gaziantep with authorized people and employees. 16 people were interviewed for obtaining data. MAXQDA Qualitative Data Analysis Program was used in the analysis of the data obtained from the interviews. With this study, 7 factors affecting information technologies used in group A travel agencies were obtained. Affecting factors technological environment, economic environment, natural environment, socio-cultural environment, political and legal environment, recommendations for change and development.