Nesnelerin interneti (IoT) protokollerinin performans karşılaştırması
Comparison of IoT protocols performance
  1. Tez No: 697298
  2. Yazar: YASEEN NADIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU TAHSİN ÜSTÜNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Nesnelerin İnterneti (IoT) kavramı topluma sunulmasından bu yana on yıldan fazla bir süre geçti. Bu araştırmada, Advance Messaging Queuing Protocol (AMQP), Message Queuing Telemetry Transport (MQTT), Constrained Applicatıon Protocol (COAP) olan üç IoT protokolünün performansını karşılaştırmayı hedeflemekteyiz. Seçilen protokollerin verimliliği, Verim ve Gidiş-Dönüş süresi (RTT) ile ilgili göstergeler kullanılarak değerlendirilmiştir. Üç protokolü değerlendirmek için python programlama dilinin SciPy kütüphanesini ve soket programlamayı kullanarak bir test ortamı önerilmiştir. Ele alınan senaryoda, bir IoT cihazı bir sunucuya veri gönderip ve yanıt beklmıştır. Paketler farklı boyutlar halinde gönderilmiştir. Oluşturulan veriler Pandas kütüphanesi kullanılarak toplanılmıştı ve CSV dosyalarına kaydedilmiştir. Ayrıca, verileri analiz etmek ve görselleştirmek için Anaconda kullanılmıştır. Deney testleri, buna göre farklı senaryolar için hangi protokolün en uygun olduğunu ortaya çıkarır. Sonuçlar, genel MQTT'nin diğer protokoller arasında en yüksek protokol verimliliğine ulaştığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Internet of Things, it is been more than a decade since this concept was introduced to the society. In this research we have compared three IoT application protocols; Advanced Messaging Queuing Protocol (AMQP), Message Queuing Telemetry Transport (MQTT) and Constrained Application Protocol (CoAP). We have proposed a testbed using python programing language's library SciPy and socket programming to evaluate the three protocols. The selected protocols efficiency were evaluated using indicators related to Throughput and Round-Trip time (RTT). In the considered scenario an IoT device sends data to the server and waits for the response. The packets were sent in different sizes. The generated data were collected and saved in CSV files using Pandas library. Moreover, Anaconda was used to analayze and visualize the data. Experimentation tests reveal which protocol is best suited for different scenarios accordingly. Results show that overall MQTT achieves the highest protocols efficiency among other protocols.