Çevre örnekleri ve klinik materyallerden üretilen mikobakterilerin tiplendirilmesi
Identification of mycobacteria in environmental and clinical specimens
  1. Tez No: 69731
  2. Yazar: HURİYE AKBAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Bu çalışmada çevre ve klinik örneklerde atipik mikobakterilerin sıklığı araştırılmıştır. Çevre örneği olarak, Mayıs 1997-Temmuz 1997 tarihleri arasında İSKİ tarafından barajlardan ev ve hastanelerin su depolarından, su istasyonlarından, çeşitli kaynak sularından ve şehir şebeke sularından toplanan su örnekleri, İstanbul'un çeşitli semtlerinden toplanan toprak ve pastörize sütler incelenmiştir. Değişik materyallerden (balgam, idrar, cerahat, bronş lavaj sıvısı, trake aspiransiyon suyu, plevral sıvı v.b.) üreyen ve tiplendirilmek üzere diğer hastanelerden gönderilen mikobakteriler incelenmiştir. Baraj sularından % 8.5, depo sularından % 15.6, kaynak sularından % 5.4, şehir şebeke sularından % 1,6 oranında ve toprak örneklerinden % 80 oranında atipik mikobakteri ürettik. Biyokimyasal deneyler sonucunda bunların hepsinin Mycobacterium gordonae olduğunu saptadık. Pastörize sütlerden üreme saptayamadık. Klinik örneklerden ise tiplendirdiğimiz bakterilerden % 7 oranında atipik mikobakteri bulduk. Altı tanesini M.gordanae, bir tanesini M. avium kompleksi, bir tanesini M.chelonae olarak tiplendirdik. Elde ettiğimiz sonuçlar, atipik mikobakterilerin çevrede yaygın olarak bulunduğunu ve ülkemizde özellikle M. gordonae' tan baskın olduğunu, ayrıca klinik örneklerde de M. tuberculosis dışında diğer mikobakterilerin de bulunduğunu ve doğru teşhis için bunların tiplendirilmesi gerektiğini göstermektedir. 70
Özet (Çeviri)
SUMMARY The frequency of atypical mycobacteria in environmental and clinical specimens has been investigated in this study. From May 1997 to July 1997 water samples obtained by ISKI from dams, water-tanks of houses and hospitals, water markets, varsious springs and municipal water system along with soil and pasteurized milk samples collected from various districts of Istanbul have been the environmental samples investigated. On the other hand mycobacteria grown on cultures from clinical specimens (i.e. sputum, urine, pus, BAL and tracheal aspirate, pleural fluid, etc) and those sent to our department for identification from other hospitals have been studied. The rates of growing atypical mycobacteria were 8,5 % for dam water, 15,6 % for water tanks, 5,4 % for spring water, 1,6 % for municipal water system and 80 % for soil samples a respectively. All of these were identified as Mycobacterium gordonae by using biochemical tests. Cultures of pasteurized milk samples did not yield any growth. The rate atypical mycobacteria identified in clinical specimens was found to be 7 % of these, we identified six as M. gordonae, one as M. avium complex and one as M. chelonae. The results of this study indicate that atypical mycobacteria are common microorganism environmentally with M. gordonae being the predominant species. In addition the study shows that mycobacteria out of M. tuberculosis occur in clinical specimens and an accurate diagnosis requires the identification of them. 71