La description déconstructrice du milieu digital par les concepts Derridiens
Dijital ortamın Derridacı kavramlarla yapısökümcü tasviri
- Tez No: 697319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PAUL-ALBERT ANDRE BALLANFAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışma, Jacques Derrida'nın yapısökümcü stratejisine sadık kalarak, (ki bu sadece metodolojik bir yaklaşımı değil, esnek, etkin ve güncel bir doğaçlamayı da gerektiriyor, hatta bazen ihaneti) onun düşünce hayatı boyunca sunduğu çeşitli kavramlardan da yararlanıp“Dijital Ortam”olarak ismini belirlediğimiz teknik fenomenin tasvirini yapma çabasındadır. Kesin bir tez ileri sürmek ya da belirli tanımlarla konumuzu dışarıdan çerçevelemek yerine, yapının içerisinden başlayan tasvirci ve dışavurumcu bir üslubu, zaten Derrida'nın kendisinin de kısmen dahil olduğunu kabul ettiği fenomenolojik gelenek açısından meşru sayıyoruz. Teknik, Derrida'nın erken dönem eserlerinde, doğrudan hedeflemediği, fakat dikkatli okuduğumuzda çoğu yerde nüvelerini bulabileceğimiz bir tema iken ilerleyen dönemlerde teknikten doğruca bahsetmesini ve felsefesine daha çok yedirmesini fark etmemiz mümkündür ve bu artış, yakın tarih içindeki teknik gelişmelerin neredeyse geometrik olan katlanışıyla paralel gidiyor. Yine de, belki ilk karşılaşmaların daha otantik oldukları sezgisi ya da yanılsaması sebebiyle, bu çalışma ziyadesiyle, Derrida'nın şu erken metinlerini temel alıyor: De la grammatologie (Gramatoloji) (1967), La voix et le phénomène (Ses ve fenomen) (1967), L'écriture et la différence (Yazı ve fark) (1967) La pharmacie de Platon (Platon'un eczanesi) (1972). Çalışma, şu üç bölüme ayrılmıştır ve bu bölümlenmelerdeki strateji, her birinin sırası gelince belirtilecektir. Birinci bölüm, çalışmamız açısından en uygun ve verimli gördüğümüz Derrida kavramlarının genel bir çerçevesini vermek üzerinedir. Bu bölümde, yukarıda ismini saydığımız eserler dışında T. Ertuğrul'un“Jacques Derrida ve Teknik Sorunu”isimli doktora tezinden, K. Küçükalp'in“Jacques Derrida – Felsefenin Dekonstrüksiyonu”ve M. Sarup'un“Post-yapısalcılık ve Postmodernizme Giriş”kitabından çokça yararlanılmıştır. İkinci bölümü,“dijital ortam”dediğimizde neyi anlamamız gerektiğine ayırdık; gayet standart ve ortalama bilgilerle ikili sayma sistemini kullanan bir bilgisayarın ve parçalarının nasıl çalıştığını ve bilişim sistemlerinin kronolojik olarak nasıl geliştiğini kısaca sunmaya uğraştık. Bu bölümde genel olarak, Ron White'ın“Bilgisayarlar nasıl çalışır: Teknolojinin evrimi”ve Paul E. Ceruzzi'nin“Bilişim – Kısa Bir Tarih”kitaplarının yanı sıra,“Basics Explained, H3Vtux”isimli youtube kanalından yararlanıldı. Üçüncü bölüm, başta da belirttiğimiz üzere betimleyici bir deneme şeklinde yazıldı. Ayrıntılara orada gireceğiz
Özet (Çeviri)
This work, following Jacques Derrida's deconstructionist strategy, (which requires not only a methodological approach, but also flexible, active and actual improvisation, sometimes even treason), tries to describe a technical phenomenon which we have named as“The Digital Medium”, by making use of various concepts he had created through the course of his intellectual life. Instead of putting forward an exact thesis or circumscribing our subject by certain definitions from the outside, we consider legitimate our descriptionist and expressionist style which begins from the inside of the structure, from the point of view of the phenomenological tradition that Derrida himself conceded to be part of to a certain degree. While technique is not a subject directly treated by Derrida in his early works, nevertheless a subject whose nucleus we may encounter if we read them closely; it is possible, in later periods, that we may notice that he often mentions it directly and that he infused it into his philosophy further and this increase occurs in parallel with the almost exponential increase of the technological developments in recent history. However, maybe because of the intuition or the illusion that first encounters are more authentic, this work is mostly based on his early texts, such as: Of Grammatology (1967), Speech and Phenomena (1967), Writing and Difference (1967), Plato's Pharmacy (1972). This work is divided into three parts and the logic behind this division will be explained in turn. The first part is about presenting a general frame of Derridean concepts that we consider the most appropriate and productive from the point of our work. In this part, aside from the books we mentioned above, we refer considerably to the doctoral thesis of T. Ertugrul“Jacques Derrida and the Question of Technique”, to the book of K. Kucukalp“Jacques Derrida – Deconstruction of Philosophy”and of M. Sarup“An Introductory Guide to Post-structuralism and Postmodernism”. We dedicated the second part to what we have to understand by“The Digital Medium”; we tried to briefly explain, by making use of basic and general knowledge, the functioning of a computer and its components using a binary system and a brief chronology of the development of information systems. This part is mostly based on the books of Ron White“How Computers Work: The Evolution of Technology”and of Paul E. Ceruzzi“Computing: A Concise History”, as well as on videos from a youtube channel called“Basics Explained, H3Vtux”. The third part is written as a descriptive essay as we mentioned above. Relevant details will be explained in that part.