Spor eğitimi alan ve almayan üniversitesi öğrencilerinin akademik öz-yeterlikleri ile benlik saygılarının incelenmesi
Academic self-efficacy and self-esteem development of university students who educated and uneducated in sport
  1. Tez No: 697320
  2. Yazar: SEVİNGÜL BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Spor eğitiminin bireye kattığı çok boyutlu düşünme becerilerinin, bireyin akademik öz-yeterlik algılarını ve benlik saygılarını arttığı düşülerek yapılan bu çalışmanın amacı bu çalışmanın amacı; spor eğitimi alan ve almayan üniversite öğrencilerinin akademik öz-yeterlilik algıları ve benlik saygısı algıları arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak ve katılımcıların akademik öz-yeterlik ve benlik saygılarının farklı değişkenler açısından (yaş, cinsiyet, okul türü, sınıf, akademik not ortalaması, yaptığı spor faaliyeti türü, anne ve baba eğitim düzeyi, anne ve baba çalışma durumu, üniversiteye başlaman önce yaşadığı yer, aile geliri, aile genel yapısı) değişiklik gösterip göstermediğini ortaya koymaktır. Araştırmanın evrenini 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Trabzon Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi ile Spor Bilimleri Fakültesinde eğitim gören öğrenciler; örneklemini ise Random yöntemi ile seçilmiş ve çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden spor eğitimi almayan 370, spor eğitimi alan 204 olmak üzere toplam 574 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları ise uzman görüşü de alınarak araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu, 1981'de Jerusalem ve Schwarzer tarafından geliştirilen ve Türkçeye uyarlaması yapılan Akademik Öz-Yeterlik Ölçeği, 1965'te Rosenberg tarafından geliştirilen ve 1985'te Dr. Füsun Çetin Çuhadaroğlu tarafından Türkçeye uyarlanmış olan Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeğidir. Araştırma sonucunda elde edilen veriler SPSS 23 paket programı ile analiz edilmiştir. Katılımcıların demografik özelliklerinin dağılımı için frekans analizi kullanılmıştır. Araştırma da kullanılan Akademik Öz-yeterlik ve Rosenberg Benlik Saygısı ölçeğinden elde edilen değerlerin normal dağılım gösterip göstermediği ölçüldükten sonra Normal dağılım gösteren değerler için T-testi ve One Way ANOVA testleri uygulanmıştır. Analizlerde anlamlılık düzeyi p=.05 olarak alınmıştır. Akademik Öz-yeterlik algısı ile Benlik Saygısı arasındaki ilişkinin tespiti için Korelasyon analizi uygulanmış, farklılığın hangi grubun lehine olduğunu tespit etmek için Tukey ve LDS testleri uygulanmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen bulguların analizi %95 güven aralığı dikkate alınarak gerçekleştirilmiştir. Uygulanan Akademik Öz-yeterlik ve Rosenberg Benlik Saygısı ölçeklerinin güvenirliliği Crounbach Alpha katsayısı ile tespit edilmiştir. Araştırmada yapılan korelasyon analizi sonucunda Akademik Öz-Yeterlik algısı ile Benlik Saygısı arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişkinin olduğu bulunmuştur. Katılımcıların Akademik Öz-Yeterlik algısı ve Benlik Saygılarında cinsiyet, spor eğitimi alma durumu (okul türü), sınıf, yaptığı spor faaliyeti türü değişkenleri açısından ve Akademik Öz-Yeterlik algısının akademik not ortalamasına göre anlamlı bir fark tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted considering that the multidimensional thinking skills that sports education adds to the individual increase the individual's perception of academic self-efficacy and self-esteem. The aim of this study is to reveal the relationship between academic self-efficacy perceptions and self-esteem perceptions of university students who educated in spor tor not, and to reveal whether their self-esteem varies in terms of different variables (age, gender, school type, class, academic grade point average, type of sporting activity, mother and father education level, working status of parents, where you lived before you started college, family income, family structure). The universe of the research consists of students studying at Trabzon University Fatih Faculty of Education and Faculty of Sport Sciences in the 2019-2020 academic year. The sample consists of a total of 574 participants, 370 of who not educated in sport and 204 of who educated in sport, they were selected by the random method and agreed to participate in the study voluntarily. The data collection tools used in the research are; the personal data form created by the researcher with taking expert opinion, The Academic Self-Efficacy Scale was developed by Jerusalem and Schwarzer in 1981 and adapted into Turkish, The Rosenberg Self-Esteem Scale was developed by Rosenberg in 1965 and adapted into Turkish by Dr. Füsun Çetin Çuhadaroğlu in 1985. The data obtained as a result of the research was analyzed using the SPSS 23 package program. Frequency analysis was used for the distribution of demographic characteristics of participants. After measuring whether the values obtained from the academic self-efficacy and Rosenberg self-esteem scale used in the study showed normal distribution or not, the T-test and one way ANOVA tests were applied for values with normal distribution. The level of significance in the analyzes was taken as p=.05. Correlation analysis was applied to determine the relationship between academic self-efficacy perception and self-esteem, and Tukey and LDS tests were applied to determine which group decisively favored the difference. The analysis of the findings obtained within the scope of the research was carried out considering the 95% confidence interval. The reliability of the Academic Self-Efficacy and Rosenberg Self-Esteem scales was determined by the Cronbach Alpha coefficient. As a result of the correlation analysis made in the research, it was found that there was a moderately significant positive relationship between the perception of Academic Self-Efficacy and Self-Esteem. A significant difference was found in the academic self-efficacy perception and self- esteem of participants in terms of gender, sports education status (school type), class, type of sports activity, and academic self-efficacy perception according to the academic grade point average.